| civicHD a întrebat:

Sall!
sunt clasa a 8 a si vine examenul.
Am multe emotii cand vad ca se aproprie ...si imi este frica la romana...nu stiu ce compuneri o sa imi cada si imi e frica.Cum imi pot stapanii emotiile, mai ales atunic cand mai e 1 zi sau in momentul in care imi dau subiectele.
Ar trebui sa imi fie frica de aceste examene?(la mate nu imi este foarte firca...am luat la simulare 10)

1 răspuns:
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Eu zic ca ar trebui sa procedezi in felul urmator :
Gandeste-te ca esti acasa si pur si simplu lucrezi - 0 stres, 0 presiune. Nu neaga nimeni, examenele sunt importante, insa nu merita sa te consumi si sa te imbolnavesti psihic din cauza lor. Inaintea unui examen, in ultima zi nu se invata nimic - tocmai pentru ca ceea ce a fost revizuit pana atunci sa se fixeze. Altfel, risti sa clachezi, sa ai "acces" doar la ultimele informatii intiparite ceea ce nu e prea ok.
Nu invata extraordinar de mult fara pauza. Macar la 2 ore ia 10 minute pauza. Desigur adaugam si mesele care nu trebuie sa lipseasca.
Bine ar fi sa te hidratezi si sa consumi fructe proaspete.
Inaintea unui test / examen / olimpiada este indicat sa faci 5 minute de gimnastica, intinderi etc.
Inspira adanc, spune-ti ca poti si totul va iesi cum trebuie. Nu e capat de lume un examen, insa oricum eu am incredere ca te vei descurca!
Mult succes!