| BernatDaniel1990 a întrebat:

Am 14 ani si sunt cel mai mic din clasa(la inaltime). Aveti vreo idee ce as putea face sa ma inalt un pic?

Răspuns Câştigător
| tpubv94 a răspuns:

Ok. Eu am 19 ani si am 1.65. Mama mea este foarte mica, are 1.53 tata 1.70.
Referitor la ideea ca poate fii ereditar, in proportie de 90 la suta este adevarat.
Pot exista si alti factori, de exemplu te-ai dezvoltat mai greu.
Eu cand am intrat la liceu aveam 1.50, in clasa a 11-a am crescut 15 cm. Oricum pentru mine nu este indeajuns

Iti recomand sa te pui pe baschet, dar pune-te serios. Mie imi pare rau ca nu m-am apucat de baschet, ca acum puteam fii mult mai inalt.

Tu poti inca sa mai faci ceva. Am un prieten, acum are 24 de ani, tatal lui are 1.70 si mama lui 1.65. A jucat baschet foarte mult si acum are 1.94. Daca te pui serios pe baschet nu mai conteaza prea mult ce inaltime au parintii tai.
Succes big grin

3 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Bascket,ar fi si inot (dat trebuie sa fie acoperit dupa anotimpul asta)

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Daca e ereditar poti face toate sporturile si degeaba

| Mihaela1964 a răspuns:

Fa sport, inot, tenis, atletism; tine insa cont ca fiecare are ritmul lui de crestere si ca ereditatea are mare importanta.