| Paul13 a întrebat:

Am o prietena mai veche ne-am cunoscut de mici (familiile noastre erau si sunt bune prietene)a trecut ceva timp si ea are 13 ani ca si mine,ea sta intro zona cu nici multi nici putini copii, bun totu bine, dar ea sta mereu cu doua tipe mai mari ca ea de 15-16 care ii dau sa bea, sa fumeze, etc. acum una dintre ele si-a facut un iubit si prietena asta a mea sta cu cealalta fata care tot la fel ii spune sa le ceara la parinti 4-5 lei sa isi bere, iar eu nu stiu ce sa fac bine imi place si mie sa beau si sa fumez dar foarte rar nu in fiecare zi ca ea si acum nu stiu ce sa fac daca ii zic ca fata aia e o influenta rea se v enerva pe mine si oricum numa va asculta, o si era sa uit parinti ei nu stiu ca ea bea si fumeaza si nu le-as ziceca sa nu fiu un turnator.CE SA FAC?

6 răspunsuri:
| MyShadow a răspuns:

Dupa parerea mea nu ar trebui sa faci nimic. Poate doar sa-i faci cunostinta cu prieteniii tai sau cu alti, tine-o aproape. Dar daca asta e lumea in care ea a intrat o sa vada in viitor ca nu a facut o alegere buna. Nu o turna si nici nu incerca sa-i explici, nu va intelege. Cum am spus, fai cunostinta cu oameni ce merita sa-i ai in jur. Nu uita sa petreci mai mult timp cu ea.

| Paul13 explică (pentru MyShadow):

Ok bun inteleg dar aici e o problema daca nu fac ceva repede se poate intampla ceva rau adica odata am vorbit cu ea si era pe o bara la mijlocul sasarului am vazut si poza deci ii cam naspa dar no amu ce sa faci asta e cum ai spus va vedea ea in vii tor consecintele asa ca mai bine sa nu ma mai gandes la asta ca de mie de obicei nu-mi pasa de nimeni si nimic de ce mi-ar pasa acum

| MyShadow a răspuns (pentru Paul13):

Nu stiu ce sa spun, chiar nu stiu. Dar ai dreptate intr-o privinta, e prea mica, daca incepe de acum, unde o sa ajunga? Cand o sa aiba 18 inteleg, dar 13 e prea periculos, la vasta asta corpul se dezvolta si are nevoie sa fie sanatos. Insa in afara faptului sa-i gasesti noi prieteni nu stiu. Poate, nu stiu, are un hobby deosebit si sa se axeze pe el. Sau fara sa dai prea multe parintilor le spui sa petreaca mai mult timp cu ea si sa vorbeasca. Dar asigurate ca ei nu banuiesti nimic, ii faci rau. Sar tot cu parintii, pune-i s-o pedepseasca- nu, poasta idee, mai rau o sa faca. Ea acum are nevoie de sprijin nu de o nuia.
Ai putea sa te "imbeti", sa bei cateva beri - dar sa nu fii beat si sa te prefaci- si sa ramai singur cu ea si ea fiind treaza sa-i arati cat de penibil este, ba chiar sa povestesti "mahmur" cateva lucruri de care spun baietii despre ea - inventii ca s-o sperii. NU stiu, poate timpul o sa spuna cel mai bine. Dar incearca ceva, orice, vezi daca merge. Dar sa fii neaparat langa ea, a sta e cel mai important.

| woundedream a răspuns:

Dificila situatie, indicat ar fi sa cunoasca persoane apropiate de varsta ei si totusi ar fi bine ca parintii ei sa stie, pentru ca faptul ca ei afla sau ar putea afla ar fi o motivatie ca ea sa se lase, acum depinde si cum sunt parintii ei, daca ii respecta si daca ei sunt mai stricti cu ea.

| Raul_Suciu_1990 a răspuns:

Ce sa faci las-o sa bea, sa se drogheze

| MyShadow a răspuns (pentru Raul_Suciu_1990):

Nu po-ti s-o lasi sa bea, are 13 ani, isi distruge viata.