| ANDRADA_4403 a întrebat:

happy
care stie daca ii adevarat ca daca s-a dat anul trecut la bac basmul si nuvela anul acesta sa nu se mai dea?big grin

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Nu te baza pe asta. Subiectele se trag la sort deci totul este posibil. Directoarea scolii mele a zis ca se fac 5 subiecte din care se extrage unul. Conform acestei teorii subiectele vor fi mai accesibile (deci in alea 5 ma indoiesc ca vor include Dacia Literara sau Leoaica, tanara iubirea). Oricum vei vedea ca totul va fi bine, bafta la BAC!

| SteauaNordului a răspuns:

Buna andrada. cand eram de seama ta mi-am luat si eu teapa asta
hai sa iti zic cum functioneaza sistemul :
Intr-un bol se pun bile cu numere de la 1 la 100 sau cate variante sunt. se extrag bilele si numarul corespunzator bilei este si numarul de varianta care cade la bac. daca picat anul trecut varianta 15 cu personajul principal din basm, anul asta e posibil sa pice varianta 47 care este cu demonstrarea faptului ca opera XYZ e basm, intelegi? nu tine de ce a picat anul trecut sau acum 5 ani. pica de cum se extrage de la bucuresti.
chiar daca variantele nu au mai fost publicate pe net, tot alea sunt si de anul trecut si de acum 2 ani.
tu pune mana si invata happy
eu am luat 9.75 la scris happy
te pup

| Malvina24 a răspuns:

Am auzit ca nuvela nu ar mai pica,ca s-a dat anul trecut in toamna.Basmul nu mai pica,e si normal!Tot ce e posibil sa pice comedia ''O scrisoare pierduta''(asa ne-a zis diriginta sa ne axam pe asta) sau o poezie(Tudor Arghezi).Nimeni nu stie cu precizie.Invatam tot si gata!Sa ai succes la bac.