| razvy91 a întrebat:

Mi-as dori sa practic un sport. Le-am spus parintilor, dar ei au spus ca ma voi putea duce doar in timpul vacantei de vara. Eu vreau sa merg si in timpul scolii, nu zilnic dar macar de 3 ori pe saptamana. Imi place foarte mult acel sport. Am mai fost de cateva ori dar am renuntat. Acum as vrea sa merg si sa ma tin de el, sa merg un timp mai indelugat. Cum as putea sa-i conving ca pot sa si invat si sa merg la antrenamente? Acun nici in timpul vacantei nu ma mai lasa sa merg! Ms anticipat. Astept raspunsurile voastre.

2 răspunsuri:
| Ded a răspuns:

Arata-le prin dovezi :*
daca ai note bune, sa te lase si la fiecare nota rea, cum ai spus ca vrei de 3 ori pe saptamana, sa nu te lase o data... asa o sa ai si o motivatie in plus sa inveti :*

| andreeapap a răspuns:

Demonstreaza-le ca poti face 2 lucruri deodata.In timpul scolii arata-le ca poti sa inveti sa iei note mari sa fi premianta sa te felicite profii dar sa ai si performante in sportul respectiv.Iar in timpul verii tot asa munceste fa curat prin casa,ajut-o pe mama ta sa gateasca, calca haine, spala vase fa orice aratandu-le parintilor tai ca esti o fire responsabila care poate sa faca 2 lucruri la fel de bine!happy