| anonim_4396 a întrebat:

Stiti cumva ce alimente ar trbiu sa mananc pentru a stimula cresterea la ce ora sa ma culc si la ce ora sa ma trezesc, eu deja consum niste vitamine(Supradin energy) este bine sa le mai consum ce e de facut in cazul asta?

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Iata niste sfaturi utile :
- fa abdomene si flotari pentru statura dreapta
- dormi la timp
- consuma mancare sanatoasa, fara fast-food
- ia vitamine / suplimente care contin glicina
- serveste mese mici, nu copioase
- adopta un meniu vegetarian
- incearca sa faci sprint sau alergari cu viteza, atarnari, baschet, intinderi, sarituri, ridicari de picioare la 90 grade din pozitia culcat, ridicari de trunchi pe diagonala,
- intinderea in fata din pozitia sezand
- aplecarea pe spate
- extensia lombarilor : intindere pe burta si aplecare pe spate in maini
- podul
- inot
- stretching
- lovituri cu piciorul in aer - kicking
- mers cu bicicleta
- exercitii fizice zilnic si supravegherea dietei
- bea 2-3 pahare de lapte / zi, suplimente de vitamina D
- cereale integrale : orez brun, paste din faina integrala, ovaz, secara
- uleiuri sanatoase - masline, soia, porumb, floarea soarelui, alune si alte uleiuri vegetale
- legume si fructe
- peste, oua, carne de pasare
- nuci, seminte, fasole, tofu
- lactate (1-2 portii pe zi) sau vitamina D sau suplimente de Calciu
- rar - carne rosie, unt, cereale rafonate : orez alb, paine, paste, cartofi, bauturi indulcite, dulciuri pe baza de zahar, sare
- -> proteine ( peste oceanic, carne, oua, lactate fermentate ),
grasimi sanatoase ( ficat, grasime animala, nuci, seminte, alune crude, avocado, nuca de cocos)
- ciuperci si legume proaspete
- la soare intre 7-11 pentru fixarea calciului
- fara alimente procesate, alimente ambalate in plastic
- mai putin la calculator, dulciuri, fainoase
- 8 ore somn noaptea minim, 1-2 ore somn ziua, fara calculator 2h inainte, tv 1h inainte
- antrenamente cu greutati mici 2-3 ori pe saptamana
Sper ca am ajutat. Mult noroc!