| anonim_4396 a întrebat:

Sunt baiat si am 13 ani si de 1 an au c-am inceput sa apare probleme cu tatal meu.Ma cert cu el zilnic din niste prostii Eu am un anturaj format din 6 baieti si nu stam 1 ora fara sa ne vedem sau sa vorbim. Noi in fiecare zi vorbim printr-un program steam pe pc.In fine tata a cam inceput sa nu-i convina ca eu de 1 an numai stau cu el si imi petrec tot timpul cu ei.EU am incercat sa-i spun cu frumosul ca Am aproape 14 ani, imediat imi fac buletinul si ca n-am ce sa fac cu el mai ales ca este genul care imi zice o lectie de viata din orice cuvant. A inceput sa nu-i mai convina si deja nu ma mai lasa cu ei.Noi dormim unu la altu in fiecare weekend si pana acum ma lasa mereu deja a inceput sa-l deranjeze si pe steam nu ma mai lasa mult cu ei ma pune la munca in curte sau sa ma antrenez la atletism(fac atletism de performanta)SI gaseste tot felul de motive ca de exemplu scoala(care merge f bine) si altele.Din cauza lui m`am apucat de fumat si vreau sa renunt la atletism dar mi-a zis ca daca fac asta o sa-mi ia internetul si o sa fiu singur pana la 18 ani...Mama mereu m`a lasat si am avut noroc cu ea dar deja el din orice gaseste un motiv de cearta si deja am ajuns sa ne certam de 2-3 ori pe zi...
Niste sfaturi va rog FUNDA

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Fa sa fie bine pentru amandoi, fa-ti un program asa incat sa multumesti pe toata lumea

| albastrualb77 a răspuns:

Probabil ca are dreptate si tatal tau, si sunt convinsa ca mama ta nu stie tot ceea ce faci tu, dar nu cred ca tatal tau nu te-ar intelege daca ai sta de vorba ca de la tata la fiu, merita sa incerci sa comunici cu el, un singur tata ai, care vrea sa iti fie alaturi, nu il respinge ca vei regreta, crede-ma.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ti se pare ca esti mare (ai APROAPE 14 ani!) doar cind iti convine tie. Cind e vorba de munca, nu mai esti mare. Esti compet nejudecat: cum de te-ai apucat de fumat? Si inca la o virsta atit de frageda? Daca stai mereu pe internet, ma intreb cum iti merge bine sco ala. Mama ta te-a lasat sa fumezi? Nu cred. Acum ai si mai mult de invatat, mai bine asculta-l pe tatal tau in aceasta problema.
P.S. Chiar daca iti faci buletin, tot nu esti major.

| piTiCcu a răspuns:

Salut,am citit mica ta povestioara si parerea mea e ca tatal tau iti vrea binele,te-ai gandit ca poate vrea sa vorbiti ca intre tata-fiu sa vorbiti despre fotbal, box, atletism.
Ai spus ca faci un sport de performanta anume Atletismul, tine-te de el ca nu multi au parte de asa ceva, cu invatatul incearca sa iti faci un program pentru joaca la pc, iesit cu prietenii etc.Bafta pe viitor!