| gamerITgamer a întrebat:

Sallut TPU, am si eu o intrebare pentru voi daca nu va suparati: sunt pasionat de jocuri si pe viitor as dori sa ma initiez in domeniul IT mai cu seama in: Gaming ( Game Programmer ), nu sunt AS la matematica, fizica am note de 7-8-6//sunt clasa a-10-a, la info am numai 9-10, stiu bine limbajul C++ / C iar acum invat C# si Java...as vrea daca ma puteti ajuta la un subpunct, matematica, fizica...am sa va dau un site, ce ar vrea de exemplu compania RockStar doar un exemplu: https://www.rockstargames.com/......r-toronto, este doar un exemplu dar la ce se refera subpunctul: Solid math skills;, adica trebuie sa stiu notiunile de baza: algoritmica, trigonometrica, functii..sau toata matematica ca un profesor de matematica..cine ma poate ajuta..cu aceasta intrebare si daca este vreun rost si mai alea,, sanse" ca un roman/copil ca mine sa visez sa devin: Game Programmer / sau daca este doar un vis. dau funda cel mai bun raspuns multumesc mult

2 răspunsuri:
| vampir004 a răspuns:

Pai,multa munca si eu vreau sa fiu informatician dar fara munca nimic nu este posibil

| smarttie a răspuns:

In principiu ca sa te lansezi in programare, indiferent de ramura pe care o alegi, va trebui sa urmezi o facultate de specialitate (vezi Poli ), dupa ce ai intrat la facultate sunt multe companii ( Game Loft, Zitec, Ubisoft ) care au posturi de internship. Cum ramura It este una dintre cele mai solicitate va trebui sa muncesti multa. Cu pasiune si dedicare poti ajunge departe.
Si ca raspuns strict la intrebare in programare nu trebuie sa stii sirul lui fibonacci dar trebuie sa stii foarte bine matematica. Vezi programa de admitere la Politehnica, Automatica.
Ps : Sunt si postliceale IT
Succes