| M21mihai a întrebat:

Salu TPU. Am 16 ani si am o problema cu cosurile de pe fata. Am multe si vreau sa dispara. Am folosit multe chesti de la farmacii: geluri creme alifii. Si totusi dispar atunci cand ma
dau cu ele. Iar cand intrerupt o saptamana, imi reeapar. Si trebuie iarasi sa dau cu ele.
Cum fac sa scap odata ele? multumesc. happy happy happy

9 răspunsuri:
| FineBroAndy a răspuns:

Poţi să încerci cu miere şi scorţişoară : te dai pe faţă seara şi dimineaţa te clăteşti, sau cu usturoi, cum a precizat DeNniSaViky big grin

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Nu mai intrerupe tratamentul.

| pietrean a răspuns:

Avand doar 16 ani,hormonii,pe langa altele,isi fac de cap!
Intai,ar trebui sa mergi la medicul de familie,pentru a primi o trimitere,pentru niste analize si pentru un cabinet de dermatologie.
In urma investigatiilor,ti se poate recomanda ce ar trebui facut.
Cauzele aparitiei cosurilor(acnee),pot fi diverse:pubertatea,supraproductia de sebum,din cauza unei infectii a pielii cu bacterii,a igienii deficitare,alimentatia proasta, mediul inconjurator.Din acest motiv, tot reapar.
Baietii, pot avea asemenea probleme, cam pana in jurul varstei de 18 ani, iar fetele, saracele, cam pana pe la 25-30 de ani.Asa ca, voi sunteti avantajati!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Miere si lamaie aplici pe ten curat apoi dupa ce indepartezi masca iti aplici zeama de lamaie cateva minute atat cat suporti. resultate maxi, nu uita sa aplici masca de cateva ori pe zi in prima faza apoi o dinineata si seara. Face minuni chiar si pentru barbati laughing
succes.

| AnnaaaMaria a răspuns:

Cel mai bine ar fi să mergi la un dermatolog, dar dacă totuși nu vrei, eu îți recomand ZINNERYT. Eu aveam acnee severă în zona T, iar după 2-3 zile de folosire, rezultatele deja au început să apară. Și prietenii mei au avut parte de aceleași rezultate. Îți recomand cu drag minunea asta. Găsești în farmacii, undeva la 30-40 de lei

| eviltwinnn a răspuns:

Lasa cremele, du-te la un dermatolog, iti spune el ce sa faci.

| Axz_axn_1978 a răspuns:

Intai te duci si faci analize la sange sa nu ai infectie in corp, apoi daca e totul ok incerci cu argila.

| DeNniSaViky a răspuns:

Cu usturoi, il cureti si il tai pe jumatate si te freci cu el pe fata, eventula il poti marunti cu aparat special sau razatoare si te dai cu el pe fata... apoi spalate cu Dove(sa fie abraziv).

| alphie a răspuns:

Buna, tamponeaza zona afectata cu otet ( se inroseste, ustura putin dar trage toata roseata din cos, e o solutie rapida, dar evita zona ochilor, in prima faza o sa arati rosu ca un rac laughing dar dupa un sfert de ora o sa se mai treaca si te clatesti bine) sau zeama de lamaie, poti si cu zeama de castraveti, miere (este cicatrizanta). Ele, banuiesc ca o sa-ti tot apara si o sa-ti treaca din cauza varstei. La mine au mers remediile astea.Bafta!