| Anonim53220 a întrebat:

Acum 1 sapt am luat la matematica un 2 din cauza ca intr-un exercitiu lung si greu cu multe formule si calcule am gresit o cifra pe la inceput ce nu a influentat continuarea.Chiar atunci a trebuit sa folosesc acel numar cand mi-a atras atentia si mi-a spus "acolo e 4?".Era de fapt radical din 4 dar am uitat sa pun radicalul.Din nou, nu a influentat continuarea ex. Apoi el mi-a zis "treci la loc, ai un 2 pe azi"Si parintii mei au spus ca daca mai vin cu o nota mica nu mai pup nimic nu telefon, nu calculator, nimic! Mai am o nota mica la romana ca am fost plecat sa ajut niste oameni mai saraci sa faca o casa (impreuna cu cativa) si urmatoarea zi dadeam test si am cam uitat.Mi-am adus aminte seara.Nu stiu ce sa fac.Ma cam intreaba zilnic de note si imi spun tot timpul treaba cu "daca mai iei vreo nota mica..."Ce sa fac nu e prima nota pe care o iau pe banalitati fara sens si ei nu prea inteleg.Help nu am chef sa imi petrec toate vacantele uitandu-ma pe pereti si fiind sacait tot timpul de ei din cauza notelor.Si ma simt si naspa stiind ca nu trec din cauza acestor lucruri.Help m-am saturat de tot vreau doar sa treaca odata totul fara sa fiu pedepsit si certat si batut la cap.Ai mei nu sunt prea intelegatori.

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă un contabil ar face asemenea „greșeli care nu influențează continuarea", dar ai primi 200 de lei salariu în loc de 2000, cum ar fi?!?
Ca să nu mai spun că în tot textul de mai sus ai reușit să ai nu mai puțin de vreo 20 de erori...
Ei! dar stai așa... Astea de fapt sunt „banalitati fara sens", așadar ce rost are să îți bați capul cu ele? Iar tu ai trebui să fii lăsat în pace să devii la sfârșitul școlii încă unul din analfabeții funcționali ai minunatei noastre țări.
Oricum, sfatul meu este să nu mai îți petreci „toate vacantele uitandu-ma pe pereti si fiind sacait tot timpul de ei din cauza notelor", ci punând mâna serios pe carte alături de o persoană calificată (meditator) care să te ajute să te organizezi și să îți sistematizezi cunoștințele. Cel mai bine ar fi să-i rogi chiar pe părinți să îți caute dascălul potrivit care să te ajute și să te învețe să înveți ca să te poți descurca și singur pe viitor.

| raMLesS a răspuns (pentru mihai69):

La un exercitiu care iti ia o tabla sa il faci, o cifra scrisa incomplet sau gresita sunt niste banalitati.
Suntem oameni nu roboti, daca stie sa faca exercitiul fara probleme, e o tampenie sa primeasca 2 pe o chestie atat de nesemnificativa.
Astfel de profesori sunt niste incapabili care n-au ce cauta in sistem, profesorii trebuie sa creeze o legatura cu copiii, nu doar sa vina la ore, sa predea lectia si atat. Ei trebuie sa ii ajute pe copii si sa le dezvolte un interes fata de materie, sa ii faca sa inteleaga, nu sa ii faca sa le fie scarba de ora, tocmai din cauza asta sunt atatia analfabeti functionali.
Daca avea sa scrie la test chestia asta, era alt ceva, acolo poti sa scrii, sa tai, sa reanalizezi, acolo ai ciorna, etc... dar la tabla e o prostie.
Si eu faceam greseli cand ieseam la tabla, dar profesorul ma atentiona si imi spunea sa ma uit mai bine ce scriu si sa fiu mai atent, astfel de greseli face oricine.

| Anonim53220 explică:

Eu am stiut tot exercitiul care nu era usor...am invatat ore intregi formule si rezolvari...in ex trebuia sa aflu (dau ex) a, b, c si la sfarsit le foloseam sa aflu d.Si la a in loc de radical din 4 am scris 4 pur si simplu am uitat sa il pun.La sfarsit ma foloseam de valoarea aia chiar ultimul rand.Si profesorul acela e cel mai rau, red ca din judet.In ziua aia s-a luat 2 pe banda rulanta...si nu e singura zi.Cand intra in clasa nu se aude nici musca.Ai auzit de Visinescu? Na cam acelasi lucru e doar ca el iti da 2 happy

| mihai69 a răspuns (pentru Anonim53220):

Nu sunt deloc de acord nici cu sistemul ăsta de pedepsire nejustificat de aspră a unei erori, dar pe de altă parte asta nu înseamnă că nu mai ai de învățat.
Crede-mă, cel mai bine este să discuți deschis cu părintele cu care ești cel mai apropiat și să-i spui exact ce ai povestit aici, dar și să-l rogi să te ajute așa cum ți-am sugerat eu. Atunci și părinții vor pricepe că tu chiar VREI să înveți, nu doar să treci ca rața prin apă pe la școală și nu te vor mai pedepsi. Sau cel puțin, eu așa aș face dacă vreunul dintre copiii mei mi-ar spune asta.