| SorinaFelina a întrebat:

Salut, am 13 ani si sunt in clasa a-7 a. problema mea e urmatoare :
Fetele din clasa se machiaza penseaza etc, Iar eu sunt singura care nu se machiaza din clasa... este asta un lucru nepotrivit pentru varsta mea? Ar trebuii sa ma machiez si eu?

Răspuns Câştigător
| anss23 a răspuns:

Nu exista un "ar trebui" in cazul lucrurilor cum ar fi machiajul sau imbracamintea.Este alegerea ta si ar trebui sa faci ce crezi tu ca e mai bine.Eu nu ti-as recomanda sa incepi sa te machiezi de la varsta asta, deoarece vei deveni "dependenta" de machiaj si cand vei iesi din casa nemachiata te vei simti foarte urata(vorbesc din proprie experienta).
Dar pentru cand vei alege sa te machiezi, ar trebui sa stii ca machiajul nu este atat de rau pe cat pare.Atata timp cat alegi produse de calitate si te demachiezi corespunzator nu se va intampla nimic.(nu ti-as recomanda sa cumperi vreun fond de ten de 10-15 lei de la coltul strazii sau din piata). Parerile sunt impartite, este adevarat ca sa aplici zi de zi chimicale pe fata nu este bine, dar daca o faci mai rar si ai o igiena buna nu vei avea probleme.happy

12 răspunsuri:
| Trandafiiiiiiiiiiiraș a răspuns:

Bun venit in lumea mea! Aici totul e diferit! Regula de baza:Nu fa niciodata ce fac alea ca doar nu esti xerox.

| SorinaFelina explică:

Wow... multi suporteri aici. nu sunt sigura ciu voi da raspunsul dar vreau sa multumesc comunitatii TPU pentru sustinere happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună, Sorina!
Nu e un lucru nepotrivit să te machiezi la 13 ani, din contră. Mie mi se pare prea devreme. Nu-ți strica tenul cu fond de ten doar pentru că așa fac restul, instinctul de turmă e dăunător de multe ori. Eu una am început să mă machiez abia la liceu, cred că pe a IX-a. De altfel, dacă tu nu simți că trebuie să îți schimbi înfățișarea într-un anume fel, nu trebuie să o faci.
Din punctul meu de vedere, nu e indicat să folosești produse cosmetice de acum.
Bye! ^_^

| Satango a răspuns:

In general machiajul si alte proceduri cosmetice de acest gen nu impun riscuri severe asupra sanatatii, insa, exista situatii cand aceste probleme pot aparea.

Cea mai frecventa problema cauzata de machiaj este ranirea globului ocular cu pensula de la rimel. In cazul in care aceasta leziune nu este tratata la timp sau in mod corespunzator, exista riscul de aparitie a infectiilor oculare. La randul lor, infectiile oculare pot evolua spre ulceratii ale corneei sau chiar orbire. Pentru a evita aparitia acestor probleme nu aplicati niciodata rimelul cand sunteti in masina, autobuz, tren sau avion.

Folosirea in comun a produselor de machiaj reprezinta un alt factor de risc asupra sanatatii. Buretii si pensulele cosmetice au capacitatea de a colecta bacteriile de la nivelul pielii, trasmitandu-le de la o persoana la alta. Aceasta problema devine chiar mai grava in cazul in care persoana care foloseste bureteii pentru machiaj ii umezeste cu saliva. Sfatul specialistilor este sa incercati sa nu impartiti produsele cosmetice cu alte persoane, precum si sa va spalati foarte bine pe maini inainte de a va machia.

Demachierea inainte de culcare este, poate, unul dintre cei mai importanti pasi pentru a preveni riscurile impuse de machiaj. De exemplu, daca adormiti fara a va demachia, exista riscul ca la nivelul ochilor sa apara infectii, roseata si senzatie intensa de mancarimi.

Persoanele care folosesc in mod frecvent spray fixativ trebuie sa fie foarte atente in ceea ce priveste modul de folosire al acestor produse. De exemplu, fixativul trebuie aplicat cu grja astfel incat particulele sa nu ajunga la nivelul fetei si a ochilor. Totodata specialistii sustin ca este foarte important sa nu tineti tuburile de fixativ in apropierea surselor de caldura precum si sa nu fumati in momentul in care le folositi. Mai mult decat atat, substantele continute de fixativ pot cauza leziuni pulmonare severe atunci cand sunt inhalate.
Ai grija de tine!
Pa! :X

| Hieer a răspuns:

...Nu fa asta doar daca ai vazut alte fete. Fi tu, atunci cand vei simti sa te machezi..atunci fa-o.happy

Sper ca te-am ajutat!

| Indestructible a răspuns:

Nu-ți dă nimeni în cap dacă nu te machiezi. Vezi-ți de școală și de învățat, nu te mai lua după alte pipițe.

| Borsko a răspuns:

A te machia la varsta de 13 ani e penibil. iti strici fata, si vorbesc serios. o sa arati foarte batrana la varstele de 20-30.

| Kamiichu a răspuns:

Nu, fetele "astea" sunt niste pipite care n-au alta treaba, vor "baieti" d'aia se machiaza, vor sa impresioneze, dar mai tarziu tu vei fii singura "naturala" :d nu te machia de'acum, o sa fii ca toate celelalte straight face cu nimic special, fii tu :*

| MemeGame9 a răspuns:

Nu cred ca vrei sa iti distrugi frumusetea naturala cu cosmetice...Probabil colegele tale sau luat dupa altele si altele... sa fi diferit nu e un lucru rau big grin

| Monica321 a răspuns:

Nu, deoarece pielea ta este foarte sensibila si dupa aplicarea machiajului o sa iti apara tot felul de semne pe fata si cand o sa ai 30 de ani o sa ai riduri groaznice! Clar nu! Funda?

| LollaMartha a răspuns:

Daca simti ca vrei sa te machiezi, atunci machiaza'te si tu. happy eu una nu ma machiez si nu m-am machiat niciodata. Sunt in clasa a 8-a si sunt singura care nu se machiaza. laughing))

| LetsLoseControl a răspuns:

Si eu sunt in clasa a 7 a. ma pensez doar atat. mai am si colege cum ai tu care vin cu botu' plin de ruj cu mascara de se scurge pe fata etc. Poti sa te machezi dar nu la scoala. si daca o faci nu te machia strident.