| AnaMaria7771 a întrebat:

Am 14 ani si am niste intrebari despre tigari. In primul rand vreau sa spun ca am incercat si eu o data, de curiozitate, si sincer nu m-a atras, dar sunt curioasa de o tigara electronica... ce parere aveti? Nu vreau tigara electronica cu nicotina, deci o sa-mi iau cu nicotina 0 daca merita. Si mai vreau sa stiu daca exista tigari care nu dauneaza plamanilor. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Folosirea tigarilor electonice nu este nociva organismului. Teoretic vapatul (inhalarea de vapori) nu este nociv sanatatii deoarece in realitate se inhaleaza vapori de glicerina naturala pura, deci nu se inhaleaza fumul rezultat in urma unei arderi care are un anumit continut de gudroane care poate fi mai mic sau mai mare fiind in functie de calitatea tutunului. Gudroanele inhalate odata cu fumul sunt nocive organismului si acestea rezultat doar in urma unei arderi, atat al tutunului cat si a foitei de hartie, asa cum se intampla in cazul tigarilor cu tutun sau a pipei. Glicerina vegetala naturala existenta in asa numitul "cartus" /rezervor introdus in tigareta electronica (care se vaporizeaza) poate sa aiba un anumit continut de nicotina sau nicotina sa lipseasca in totalitate si sa contina doar diferite arome de fructe sau flori. In consecinta esta unanim acceptat faptul ca tigarile electronice sunt nepoluante si nu afecteaza sanatatea celui care-l foloseste si nici a persoanelor din apropiere.Toti care dau raspunsuri alarmiste, nu au nici cele mai elementare informatii in aceasta privinta.In plus este dovedita stiintific si medical ca nicotina in stare pura nu dauneaza sanatatii, ba din contra are efecte benefice mai ales asupra creierului : "Analiza arata ca nicotina este eficienta, are actiune rapida si imbunatateste performantele creierului in situatii de munca – un adevarat „drog al muncii" extras din articolul scris de Niels Ipsen, biolog de mediu si Klaus Kjellerup, cercetator stiintific : http://www.vapori.ro/......nicotina/. Multa sanatate!

12 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Tigara electronica produce cancer de 2 ori mai rapid decat cea normala din cauza substantelor chimice ce le contin aromele pentru ea. Evita tigarile de orice fel, nu fa asta doar pentru a te place cei din jur pentru ca tu vei ramane cea sanatoasa la final.

| AnaMaria7771 explică (pentru WaterDrop):

Salut. Dar eu am auzit ca exista diferite arome si cei care vor sa se lase de fumat reduc aromele cu mai multa nicotina treptat, pana ajung la 0 nicotina... si eu una, nu prea vad pericolul in 0 nicotina... doar vreau sa stiu exact. Poate n-ai putut sa-mi explici atat de bine pentru ca n-ai avut o asemenea experienta dar, ma rog.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru WaterDrop):

Imi indici si mie articolul/materialul in care este prezentat studiul/cercetarea privind incidenta, aparitia cancerului provocat de substantele chimice existente in aromele folosite in tigrile electonice?

| WaterDrop a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMc1413069 pentru cele cu nicotina. Ea vrea fara nicotina, stiu. Insa ai impresia ca acelea sunt mai sigure? Chiar vrei sa dai un raspuns atat de inconstient bazandu`te pe ce citesti in ziua de azi si sa risti sanatatea cuiva cand, de multe ori nu se scrie pe eticheta tot ce contine? Eu nu as face asta pentru ca efectiv nu ai de unde sa stii ce au in ele daca nu le faci tu singur. Raman la parerea mea, ca nici tigarile normale nici electronice nu sunt sanatoase deloc, cu sau fara nicotina.Si da, am fost fumator.

| WaterDrop a răspuns (pentru AnaMaria7771):

Imi pare rau ca ti-am lasat impresia gresita.Am fumat 11 ani, ambele tipuri.Nu am intrat in detalii pentru ca m`ar fi dus la aceiasi idee si anume sa eviti asa ceva.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru WaterDrop):

Si eu am fost si unul inrait si o perioada foarte lunga. Este demonstrat stiintific ca gudroanele rezultate prin ardere la temperaturile de peste 1000 de grade sunt nocive organismului. Aceste gudroane rezulta din arderea tutunului si a foitei de hartie. Din acest motiv tigarile adevarate sunt nocive sanatatii. "Aburul" proveniti din vaporizarea glicerinei vegetale sau a propilen glicolului, ambele cu continut pur, este lipsit de substante nocive. Si de asemenea NICOTINA pura este benefica activitatii cerebrale, si nu o spun eu ci cercetatorii din intreaga lume.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru WaterDrop):

"Formaldehida este o substanta toxica si a fost inclusa de catre oamenii de stiinta in clasa substantelor probabil cancerigene. Totusi o putem gasi chiar in casele noastre, fiindca ea intra in componenta dezinfectantilor, adezivilor pentru tapet, vopselelor, materialelor textile rezistente, spumelor folosite pentru izolare si, cel mai important, in mobilierul facut semifabricate din lemn: pal, PFL, placaj. Fumul de tigara contine, de asemenea, cantitati mari de formaldehida.
Prezenta unei singure piese de mobilier nu este de obicei suficienta pentru a reliza concentratii nocive de formaldehida, insa combinarea mai multor surse de formaldehida poate fi periculoasa, etc.etc. "http://www.eva.ro/......-4181.html Deci poate indici altceva, deoarece cantitatile de aldehide inhalate sunt de zeci sau sute de ori mai mari fara sa ne dam seama si de catre absolut toti.

| WaterDrop a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ok bun, amandoi am citit despre asta, am inteles. Insa poti din punct de vedere moral sa recomanzi cuiva asa ceva, recunoscand ca ai fost fumator si tu, si mai ales ca nu ai contrazis faptul ca in ziua de azi naiba stie ce contin ele cu adevarat? Pe bune acum, inteleg ca vrei sa ajuti lumea, insa la capitolul sanatate de ce vrei sa o risti pe a altora? Mai ales ca ea probabil vrea sa faca asta din cauza colectivului.Are 14 ani totusi. Iti apreciez nivelul de cunostinte, sincer iti spun, insa prin acest raspuns ai dat dovada de o perceptie limitata.Ia in calcul si restul de factori.Nu este o intrebare despre cat de mare are penisul cineva sau menstruatie.Si te rog sa nu consideri raspunsul meu ca un atac la persoana ta, doar incerc sa te fac sa intelegi ca ai gresit recomandandu`i asa ceva.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru WaterDrop):

ESTE ABSOLUT INOFENSIV. PUNCT. Poti intelege care este motivatia si pozitia mea?

| WaterDrop a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu este deloc inofensiv.Iti inteleg motivatia perfect, nimeni nu vrea sa dea inapoi cand vorbim de orgoliu stiu. Insa la pozitie mai ai de lucru.Voi da eu inapoi pentru ca. stii cum se zice happy. O seara minunata sa ai.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ai macar cea mai mica idee cam de cate ori este mai nociva pentru organism consumarea bauturilor colorate preparate 100% din chimicale, de care gem supermarketurile?