| Samakahv a întrebat:

Salut, am 14 ani si ma tai pe maini pentru ca ma cert cu ai mei etc. M-am apucat de fumat de 5 luni ma simt naspa rau si ieri eram pe cale sa ma sinucid, nu stiu ce sa mai fac sa fie bine...

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te înveți că în viață nu este bine tot timpul. Și că nu are sens să te tai pe mâini ori de câte ori ceva nu merge bine.

| FilipSorin a răspuns:

Roagate la Dumnezeu, este singura soluție ca sa scapi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste carti, te va ajuta mult
Fa-ti abonament la biblioteca judeteana sunt o multitudine de carti frumoase

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Este normal să te simți neînțeleas/ a, căci ești la vârsta adolescentei, cu totii am trecut prin asta, pe de alta parte și tu trebuie sa îți înțelegi părinții, astfel încât să reușești măcar să nu te mai certi cu ei.
Ce rezolvi dacă te tai pe mâini și încerci să te sinucizi?
Asta este viata mereu o sa existe încercări, momente mai dificile, dar trebuie sa le înfruntăm, nu să alegem calea cea mai ușoară ( să murim), și aici sunt multe exemple, de copii cu probleme și mai grave, cu părinți violenți, alcoolici ce ii pun la treaba de la vârste fragede, copii cu handicap, nu au o mâini, picioare, nu aud, nu vad, totuși sunt luptători și își iubesc viata asa cum este, și ei ar putea pur și simplu sa se omoare, nu?
Morala: oricât de multe greutăți ai avea, probleme, încearcă sa le rezolvi, nu sa te rănesti pe tine ca nu te ajuta cu nimic asta.
Ai nevoie de un jurnal, unde sa îți scrii sentimentele, ocupați timpul, astfel nu mai ai tu timp sa te gândești la asemenea lucruri oribile.
Succes!
O sa fie bine, chiar dacă nu vezi asta acum.

| adorbanii a răspuns:

Nu te sinucide

| Mynameis93 a răspuns:

Dacă ai nevoie să vorbești cu cineva, te rog să-mi scrii. Sinuciderea nu este o variantă.

| RosaliaOriginala a răspuns:

Traiesti degeaba

| darrio2007 a răspuns:

Nu mai fuma daca te simti naspa.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!