| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si pana acum nu am avut vreo prietena...
Dati-mi niste sfaturi,(precizez ca sunt cam timid)
Gresesc cu ceva?

Răspuns Câştigător
| byoana a răspuns:

Buna, pai ce sa zic eu pentru inceput zic sa te comporti frumos cu orice fata (nu conteaza ca uh o consideri urata e important sa te comporti frumos cu orice fata)ai grija sa nu lovesti nici odata o fata (orice ti-ar face nu o lovi)nu vb urat in fata unei fete, fi mereu atent cu fetele si daca intalnesti sau ai intalnit o fata care iti place pentru ea pregateste un,, regim" mai special.Cu ea fi mult mai atent, laud-o daca merita, apreciaz-o, fai mereu complimente, de ex daca isi prinde farul intr-un mod mai special spune-i ca ii sta bine. Daca ai sanse spune-i ca e frumoasa.Intr-un cuvant fi atent cu ea si nu te sfii sa ii oferi dincand in cand sau la ocazii speciale o floare sau in cadou.
Bafta!

7 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Gresesti cu faptul ca esti fixat pe ideea ca esti singur si ca TREBUIE sa iti faci o prietenia astfel vei fi discriminat pe plan social si lumea va crede ca ai alte orientari
Come onwaiting
Ai doar 14 ani.Nu esti matur emotional, nu stii ce vrei deci habar nu ai ce cauti.Mai asteapta.Socializeaza mai mult pentru a scapa de timidatate

| OnlyHope a răspuns:

Poti avea de acum prietena, dar degeaba daca relatia n-o sa dureze, daca nu va fi o dragoste adevarata. Fii tu insuti si lasa totul in mana destinului. Mai bine o relatie sincera si de durata peste 10 ani decat 20 de relatii de la varsta asta de cate 2-3 zile.

| 202 a răspuns:

Scurt si la obiect big grin

normal esti baiat tu trebuie sa faci primul pas happy

| floaredecires a răspuns:

Buna happy Mai intai tin sa iti mentionez ca 14 ani nu este o varsta de speriat si inca nu trebuie sa iti faci griji ca nu ai avut prietena. Oricum o sa incerc sa iti dau cateva sfaturi care poate iti vor fi de ajutor. In primul rand trebuie sa stii ca majoritatea fetelor iubesc baietii timizi happy Dar timiditatea, ca orice altceva, trebuie sa fie cu masura. In zilele noastre socializarea nu mai este o problema. Daca iti place o fata din cercul tau de prieteni totul este mai usor. Poti sa incepi sa ii acorzi din ce in ce mai multa atentie. Vorbeste cu ea pe messenger, sun. o ca din senin sa o intrebi ce mai face, invit. o la o plimbare, adu. i o floare.Toate acestea sunt doar cateva sugestii dar tu stii cel mai bien ce ii place ei. De exemplu daca stii ca are o pasiune pentru ursuleti de plus cumpara. i unul dragut si daruieste.il zambind frumos. Dar trebuie sa fii destul de atent ca ea sa nu creada ca ai doar intentii de amicitie sau ca tu sa nu iei semnalele ei de prietenie ca dovezi de iubire. Dar asta numai tu poti sa stii, nimeni altcineva.
Problema se complica daca fata nu este din cercul tau de prieteni. Poti sa incerci sa ii iei ID. ul si sa vorbiti pe mess, sau sa faci cunostiinta cu ea personal. Daca nu iti poti infrange timiditatea si sa te prezinti singur roaga un prieten comun sa va faca cunostiinta.
Oricum parerea mea sincera este ca fata potrivita va aparea la un moment dat si atunci vei stii asa ca nu trebuie sa iti faci griji de ce vor spune ceilalti. In fond daca iti faci o prietena trebuie sa tii la ea nu sa stai cu ea doar de dragul de a avea gagica. happy Multa bafta

| smile a răspuns:

Stai linistit.eu sunt fata si un fost coleg de-al meu mi-a propus sa fiu cu el si am acceptat pentru a nu-l face sa se simta prost. el era foarte insistent si nu puteam sta in preajma niciunui baiat chiar daca era unu de care adevarat imi placea.ma mai intrebat odata daca vreau sa fiu cu el deoarece eram distanta cu el. i-am raspuns negativ. dupa se uita tot timpul ciudat la mine si ma facea sa ma simt prost. apropo am 15ani. daca vrei poate vorbim pe mess. id ul meu de mess este ""nicolescudaniela12""". al tau? imi cer scuze dar sunt cam directa

| lovenotsex a răspuns:

Nu gresesti cu nimic.Si eu pana sa intru la liceu eram foarte timid, iar acum sunt un vorbaret debordant.Nu e nimic rau in a fi timid.Cu timpul aceasta trasatura poate disparea cu totul sau poate sa se mai mentina. Timiditatea ofera mai multa gandire si romantism in preajma unei fete...Stai linistit, baftaa...

| crrinnaaa a răspuns:

Sincer va veni si timpul tau...
si pana cand vei ajunge la iubirea aceia foarte mare de neuitat o sa ajungi sa fi dezamajit de foarte multe persoane pe care le iubesti.
big grin