| mrrRobert a întrebat:

Salut, am 15 ani împliniți curând și am înălțimea de 1.82-1.84m. Am o curiozitate, poate voi sunteți în aceeași situație. Am 70 de kg dar totuși sunt gras. Adică am foarte multă grăsime în zona abdomenului și a pieptului. Mai am ceva și la picioare, mă refer exponențial față de corp. Problema e că am prieteni care au aceleași valori și totuși arată foarte bine, ba chiar unii sunt și slăbănogi. Ce sa fac in situația asta? Pe lângă că sunt gras, și nu glumesc chiar sunt, nu înțeleg de ce, mai și am probleme de supraponderali, cum ar fi transpiratul in exces, oboseala rapida, mai ales că nu am o viață așa activa. Ce spuneți?

2 răspunsuri:
| Madaxo97 a răspuns:

Fă sport ca să reduci grăsimea din corp și să crești masa musculară, în felul asta vei arăta bine cu aceleași kg și nu o să ți se pară că ești gras, poți chiar sa iei kg în plus dar de muschi, nu grasime, si vei arăta foarte bine.
Mănâncă multă proteină și legume și putini carbohidrați, zahăr, spui ca nu ai un stil de viață activ, asta e și problema, apucă-te de sport chiar si acasă, sau mergi la sală de 2, 3 ori pe săptămână măcar și în câteva luni vei vedea rezultate.

| TuzacAngelina a răspuns:

Redu până la 0 zahărul și carbonhidrații. Nu amesteca alimentele la mese. Poți mânca alternant doar carne o săptămână, doar carne. O săptămână doar vegetale adică salate, fasole, năut. Orice amidon este zahăr la bază, fructoza și glucoza tot zaharuri sunt. Dacă ești mâncăcios poți mânca un pui fiert pe zi, a doua zi poți mânca doar salate și tot așa. Fără pâine, orez, cartofi, cereale, petiserie, chipsuri. Ai un metabolism dereglat. Plimbarea mai lungă ajută. Orice bagi în tine din cauza insulinei se transformă în trigliceride, un lanț de zaharuri ce se stochează de la stres. Relaxează-te Success.