| Costaaacheee a întrebat:

Am 15 ani şi cântăresc 48 kg. Înălţimea mea este de 1.62 m.Mai am câteva luni şi fac 16 ani.Este ceva normal? Am colegi care sunt mai mici decât mine la vârstă, şi sunt mult mai înalţi decât mine. Ce aş putea face? Mai sunt şanse să mă dezvolt fizic? Încă nu practic niciun sport.

3 răspunsuri:
| B0gDan3l a răspuns:

Practica sport, sau...laughingsti si tu ce se intampla.Nu e prea normal. Eu am 13 ani am 54 kg si 1, 68 inaltime si fac sport de la 6 anibig grin

| ralucutzaralu a răspuns:

Fiecare are timpul lui pentru a se dezvolta, de exemplu eu am 15 ani si am 55 de kg si1, 64 de inaltime nu trebuie sa iti faci griji!

| CARMENCITA a răspuns:

Este normal sa ai aceasta inaltime si inca mai poti creste in inaltime, daca nu fumezi si te hranesti cat mai sanatos. Daca te preocupa inaltimea ai putea să te apuci de baschet, poti merge si la un medic generalist si la un endocrinolog.Se spune ca daca ai unul din parinti sau amandoi inalti si tu ii vei mosteni, dar nu neaparat.Deasemenea am citit intr-o carte de specialitate ca unii copii cresc mai inalti deoarece cresc in case cu spatii mari.Inclin sa cred ca e adevarat. Sfatul meu este sa mergi la medic sa vezi ce zice, desi ai o inaltime normala.Iti faci si niste analize. Daca medicul, in urma analizelor iti recomanda medicamente citeste prospectul inainte de a lua.Eu as fi vrut sa fiu mai inalta si asa ar fi trebuit, dar nu vroiam nici foarte inalta si aveam de gand sa merg la medic si sa joc baschet.Nu am reusit.Nu-ti face griji vei mai creste, dar in mod normal ar trebui sa mergi la un medic sa-ti recomande ce sa faci sa cresti in inaltime daca asta iti doresti tu si nu ca vrei sa fi ca altii.