| papermatepens a întrebat:

Am 15 și sunt fata. Părinții mei sunt foarte stricti și pot spune chiar răi cu mine.Nu mă lasa sa fac nimic sau sa ies din casă. Dacă fac ceva mă opresc și spun veșnica replică "ia pune x jos că oricum nu ești în stare de nimic și poate mai și strici ceva", replică care îmi strică total dispoziția si mă întristează foarte rau, iar in legătură cu iesitul trebuie sa vina 3 persoane la mine acasă (valabilă și opțiunea cu sunatul) dând fiecare detaliu despre ieșire, detalii pe care le-am dat și eu înainte și doar așa mă lasă, dar și când mă lasă și mă întorc acasă mă ceartă și urla la mine că îi fac de râs și că sunt nesimțită, mai ales tata. Dacă ies pe strada unde stau, strada pe care din fericire am 4 prietene, nici așa nu mă lasă foarte mult că ba nu îi buna vremea, ba ii tarziu, că o să deranjez vecinii, etc., dar scap mai ușor căci îl aud părinții fetelor și mă cer ei...ce sa mai zic de chestii precum mersul la prieteni acasă, dormitul la ei.Aceleași scuze și câteodată nu au idei și mă pun pe mine sa mint și mă simt foarte prost! Nu le place nici modul în care arat, dar mno.
Am o sora mai mare cu destul de mulți ani și constant mă compara cu ea spunând ce conștientă era și că atunci când era mică se plimba cu cheia la gat oriunde ii spuneau și că făcea tot timpul curățenie, iar pe mine nu mă lăsa să fac nimic căci mereu baga acea replică jalnică.
Telefonul îmi este singurul mod de a tine legătură cu prietenii și mi-l iau din nenumărate prostii că faptul că am ieșit cândva afară și am întârziat câteva minute sau nu am terminat de mâncat sau că am stat după ore la școală că o avut nevoie profesorii de mine și câțiva colegi, că sunt certară fara sens, etc.
Am câteva prietene foarte apropiate de le știu de ani de zile și ele cu părinții lor știu cum sunt părinții mei și încearcă să îi îmbuneze, dar fără succes.
Chiar aș vrea să fiu ca alte fete (sa stau pe afară, sa merg la mall cu prietenele, la filme, sa am chiar și un iubit) dar nu prea pot. Că copil, nu sunt unul rău, de învățat învat și mai am câteodată scăpări de îmi doresc 5 acela din toată inima, acum incep liceul și am intrat la mine in clasă a 16-a cu o notă destul de bună )datorita faptului că m-am panicat in examenul de matematică și mi-o scăzut la contestații),de fumat nu fumez, de băut nu beau, ce sa mai zic de droguri, îs total contra lor, sex nu am avut și nici nu am de gând să am, de chiulit nu chiulesc, la școală nu mă comport că un animal și chiar îmi văd de treabă mea, de fugit de acasă nu am fugit, de îmbrăcat indecent nu mă îmbrac, dacă îi vorba de machiat nu fac nu știu ce și mă machiez doar la ocazii speciale (cum ar fi nunti sau botezuri, festivități, etc.)și nu am făcut alte prostii pe care le-ar face vreun adolescent rebel. Ca si caracter sunt chiar o persoană ok și nu am schimbări de comportament, de obicei încercând să fiu cat mai neutră posibil, ținând cont de faptul că și sentimentele mele sunt un deranj pentru ei...

6 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Din păcate nu ai ce să faci, nu le poți schimba gândirea pe care o au.
Mai rabdă până împlinești 18 ani.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce poți face altceva decât sa îți spui offul pe TPU. Dacă îndrăznești sa le spui în fata, cred ca nu mai ieși din casa pana se termina vacanta.

| lilith16 a răspuns:

Nu iti poti schimba părinţii oricat iti doresti, am si eu exemple de genu in familie (nu parintii mei ca ai mei sunt singurii normali din familia asta) dar daca parintii tai sunt asa, asa o sa ramana, elibereaza-te pe TPU ca altceva nu ai ce sa faci daca sunt comunişti cu care nu poti purta o discutie, totusi incearca sa ii iei separat sau pe amândoi, vorbesti cu ei si le explici tot ce ne-ai spus si noua, dacă nu aşteaptă sa termini scoala si pleaca departe, alte soluţii nu ai

| Bernardus a răspuns:

Sincer imi pare rau ca trebuie sa treci prin chestia asta, e intr-adevar o situatie foarte proasta. Ideea e ca parintii tai, din descrierea data par a fi niste oameni foarte toxici. Incearca pe cat posibil sa te indepartezi de ei si sa gasesti lucruri productive de facut in timpul liber: inscrie-te la organizatii de voluntariat, am auzit ca e bine la Proedus, Brigada de voluntari, salvati copiii, crucea rosie, etc, poti sa iti intrebi prietenii daca stiu ei si alte organizatii de genul, depinzand de orasul in care stai s-ar putea sa nu fie toate o posibilitate Poti sa te apuci de un sport, de un hobby, sa inveti ceva nou (poti, de exemplu sa faci un curs de vreo limba straina care te intereseaza) Deasemenea, poti sa te inscrii la Carcetasii Romaniei, eu sunt cercetas de 6 ani si e cam cel mai bun colectiv din care am facut parte vreodata (daca te intereseaza pot sa iti dau detalii in legatura cu inscrierea). In principiu incearca sa iti ocupi timpul astfel incat sa te departezi cat mai mult de ei, facand in acelasi timp si un efort sa te dezvolti ca persoana. cam asta pti sa faci pana la 18 ani, si dupa aia poti sa iti gasesti o scuza sa te muti in alt oras pentru facultate, nu e prea buna viata de camin, si nici nu e usor sa te acomodezi cu viata intr-un oras nou, dar merita 100% daca vrei sa scapi de parinti abuzivi Mult noroc in continuare!

| llleo a răspuns:

Probabil că îi deranjează foarte mult lucrurile astea. Ieșitul pe afară, iubițel, mall-uri. Deși e perfect normal pentru generația asta, zic eu. Încearcă să fii mai îndrăzneață. Nu spun să fii neobrăzată, ci doar să găsești o cale să-i impresionezi, convingi. Arată-le cât de mult te afectează! Izbucnește în lacrimi! laughing Nu o lua în nume de rău, dar eu asta aș încerca. Spor!