| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 17 ani si am o mica mare dilemă.Voi cum începeți o conversație prin mesaje cu o fata? Adica știu ca ii scrii buna ce faci dar de acolo mi se taie firul. Uneori conversatiile mele era buna ce faci? bine tu? bine si cam aia era laughing)).Voi cum procedați? La fel fac si face to face, este o fata cu 2 ani mai mica de cat mine in clasa de vizavi de mine care este a 9a si a inceput sa vina la noi in clasa la vara ei care este o prietenă buna de a mea.Cand a vazut ca ma inteleg bine cu vara ei, a inceput sa ma salute cu buna ziua cand vine pe la noi in spirit de glumalaughing si am mai vorbit pe scurt despre liceu si despre noi dar nu stiu cum duc o conversație mai departe.Ea spre surprinderea mea îmi dădu prima follow pe insta si dupa cateva zile mi-a scris la multi ani plus cateva inimioare chiar daca nu ne cunoaștem de multlaughing))Si nu stiu daca e interesată de mine sau nu.Cred ca nu vad chestia asta pentru ca nici nu am avut iubita pana acum. Ajutati si voi pe un frate de al vostru mai înapoiat cu niste sfaturirolling on the floor))) Știu, e greu de crezut ca la 17 ani in ziua de azi nu am avut o iubita sau primul sarut.

Răspuns Câştigător
| SkandallKamataru a răspuns:

Probabil e interesata.
Foloseste-ti si tu creierul, gaseste subiecte de discutie, fii direct, dar fii si flirtant, fa-ti intentiile cunoscute din prima pentru ca daca te place o sa continue discutia si o sa vezi raspunsuri pozitive.
Vrei sa fie iubita ta pana la urma nu?
-Buna, ce faci?
-Bine, tu?
-Uite fac... si ma gandeam la tine
- iti raspunde, poate zice (cum asa?)
- Pai ai tot venit pe la noi si nu prea am vorbit dar as vrea happy

Fii flirtant, discuta... daca vine pe la voi, baga-te in seama cu ea si flirteaza, o intrebi ce face, iti zice bine tu, tu ii spui "dintr-o data parca si eu fac mai bine dar nu stiu de ce." laughing
Nu mai fiti pasarici, fiti dreacu barbati ca e plina lumea de pampalai.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce te opresti la "buna, ca ce faci?"
De ce nu o inviti afara, sa va cunasteti pe real, sa beti un suc impreuna, sa iesiti la plimbare pe strada, sau in parc?

| StoicAnalysis a răspuns:

Pai nu te mai opri la buna ce faci sau la bine tu. Dupa cuvintele bine tu, ai loc sa spui orice crezi tu ca duce conversatia mai departe. Introdu o mica poanta, adu in conversatie o barfa, o faza amuzanta, daca ii cunosti hobby-urile sau sti chestii despre ea, adu in conversatie subiectele respective, poti sa aduci in vorba si hobby-urile tale, daca sunt unele interesante. Nu te mai gandi foarte mult la ce sa-i zici, ca te blochezi si devine frustrant. Gandeste-te ca nu vorbesti cu cine stie ce celebritate sau cu teroristii sa iti fie frica in halul asta. Pana la urma e un om ca si tine. Nu vine apocalipsa daca te refuza sau daca o dai in bara. Pentru ca nu o sa fie prima si ultima data cand o sa ai sansa asta incat sa zici: "Acum ori niciodata" laughing. Fi natural, fi entuziasmat cand vorbesti cu ea, dar nu atat de tare incat sa simta disperarea laughing.

| Qhs a răspuns:

Hei.

Well, cred că ai putea începe cu un complinent pe un subiect pa care îl aveți un comun, precum o trupă, un serial, etc. Îți recomand să pui întrebări deschise pentru a menține conversația.

Conversațiile funcționează bine atunci când sunt reciproce. Poți încerca să îi spui ceva despre tine. "Ascultă" activ și nu uita să menții conversația amuzantă.

Bineînteles, este posibil ca persoana să nu dorească są comunice cu tine. Nu te stresa prea mult! Amintește-ți că practica te ajută să devii mai bun. Cu cât exersezi mai mult, cu atât vei deveni mai confortabil în a purta conversații. Și nu uita, fiecare persoană este diferită, așa că ce funcționează cu o persoană poate să nu funcționeze neapărat cu alta.