| Andrei0986272 a întrebat:

Salut,am 17 ani si as vrea sa ma angajez ca ospătar dar ma tem ca nu o sa ma descurc, vreun sfat pentru mine de la cei care au lucrat ca ospatar sau sa imi spuneti cum este? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Mariu0699 a răspuns:

Nu e ceva greu sa fii ospatar dar nu e nici usor. Bineinteles ca daca nu ai mai lucrat niciodata ca ospatar, iti va fi greu. Ar trebui sa inveti sa iei farfuriile (ca sa nu le scapi), sa stii sa asezi lucrurile la masa (tacamurile, servetelele). Astea ar fi lucruri usoare.
Cred ca cel mai greu este sa tii minte numerele meselor gen "la masa 18 vor supa, la masa 85 vor cartofi." na, te incurci oricum. Ca si cei care lucreaza de mult timp se mai incurca. Si ca ospatar e naspa cu picioarele, te vor cam durea deoarece mergi incontinuu.
Sfatul meu este sa fii atent la comenzi, atunci cand vine vorba de plata, sa-ti placa munca si fii mereu pozitiv ca sa nu sperii clientii happy
sper ca am fost de folos❤️

2 răspunsuri:
| Rosiazambitoare a răspuns:

Incearca nu-ti fie frica eu am 14 ani si abia astept sa am 16 sa pot lucra si eu si sa am banii mei!

| PrintesaGumitaa a răspuns:

E naspa. Daca restaurantul e mare si mai are si tarasa ai de umblat. Trebuie sa fi mereu cu ochii in patru ca altfel daca pleaca de la masa si nu platesc, pui banii.
Nu ai scoala? Cand mai si lucrezi? De obicei se lucreaza 2 zile, de la 7-8 la 23 sau mai mult, iar dupa ai 2 zile libere si tot asa.