| CM_Claudiu_1999 a întrebat:

Salut, am 17 ani si parintii mei sunt divortati, mama in Italia si tatal umbla prin Europa.
Intrebarea este, pot sa imi fac buletinul daca expira de ziua mea cand fac 18 ani fara nici-un parinte prezent?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca parintele este proprietarul casei/apartamentului in care locuiesti este suficient sa ai o declaratie notariala a acestuia facuta la o ambasada sau un consulat al Romaniei din tara in care se afla si actul de proprietate al casei. Daca locuiesti la bunici sau alte rude va trebui sa fii insotit de titularul spatiului.

p.s. Trebuie sa soliciti eliberarea unui nou act de identitate cel mai tarziu in ziua expirarii celui vechi--- daca nu respecti termenul limita, esti pasibil de amenda contraventionala!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca poti face dovada ca esti propritar de locuinta sau ca cineva semneaza ca te ia in spatiu poti

| mgtow a răspuns:

E o prostie in Romania sa faci buletinul cu un parinte daca faci 18 sau ai peste 18 ani. Ai dovada unde stai se vede ca esti copilu lu N si E dar prostii cu legiile astea baga bete in roate, anuntai sa trimita o procura prin notar ca sa il schimbi altfel ramai cu el expirat