| DarthRevan a întrebat:

Salut,am 19 ani si am o mare problema de adapatare sociala.Mai exact nu-mi place deloc cum gandeste generatia asta,fiindca mi se pare foarte imatura,falsa,fara principii si inloc sa se cunoasca pe ei si sa aiba o viziune de viitor,se concentreaza doar pe disctarctii de moment care vor trece si apoi vor fi toti dezamagiti ca au o viata de **** in care nu mai prea pot face mare lucru ca si-au irost timpul de tanar pentru a creea ceva important pentru mai tarziu.Ce poti face daca esti diferit? daca nu gandesti ca ceilalti,daca nu te incadrezi in limitele mediocre ale societatii? ce poti face atunci cand tu esti altfel, iar restul te judeca pentru asta.In ce locuri,unde as putea merge sa intalnesc oameni preocupati de propria evolutie(Dezvoltare persnoala, busienss etc) nu gasesc oameni preocupati de evolutie in Romania, decat poate 1% din intreaga populatie.Ma refer la un nivel inalt nu la un nivel minuscul, sunt putini care chiar vor sa isi dezvolte viata la cote inalte, incat sa atinga acel nivel de 1% of the world. Unde as putea gasi tineri /oameni mai cu cap,nu atat de inconstienti(sex,baute,betii,droguri,glume glume glume si glume ) Simt ca lumea nu e aproape deloc educata in Romania, iar eu am fost norocos sa am o familie educata care mi-a zis de mic lucruri, nu ca altii care fac sex la 10 ani si dupa mai stiu eu ce probleme aveti voi si altii, adica naa Romania nu cred ca e o tara buna in care poti cere mai mult de la societate cand ea nu e atat de educata... AJUTOR!

35 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Un om cu cap nu frecventeaza barul, clubul si drogurile. Dar ala se considera un marginat de restul ciudatiilor care trec prin locurile alea, asa e in toata europa tineretul slab pregatit pentru a afronta viitorul. Stau cu parintii si nu fac nimic

| Kaℓi a răspuns:

Există şi riscul ca, pierdut în contemplarea propriei superiorităţi şi în critica superficialităţii celorlalţi, să pierzi toată distracţia. Adaptabilitatea, integrarea şi identificarea afectivă sunt şi ele dovezi de inteligenţă.

| danay72 a răspuns:

Nu stiu, dar poate ar trebui cauți persoane mai mature care să îți împărtășească modul de gândire, poate părinții, prietenii lor, etc. Cu timpul iti vei face un cerc de prieteni cu același mod de gândire. Până atunci, ia lumea asa cum e si aplică principiul tot ce vreți să vă facă vouă oamenii faceți-le și voi la fel.

| mentholinks a răspuns:

Pentru ca nu are nevoie nimeni de tine. Gandesti prost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa-mi in privat Facebook-ul tau sau numarul tau de telefon sa te adaug pe wapp sa vorbim happy

| DarthRevan explică (pentru anonim_4396):

Am o experienta proaste cu oamenii online de pe TPU.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DarthRevan):

Poate cu mine va fi altfel, nu pot sa iti dau mesaj privat nu stiu de ce.dar sunt identic ca tine, uita-te la intrebarile mele si sa vezi ca sunt asemanatoare cu ale tale. Lasa-mi macar Facebook tau si vei vedea ca sunt de incredere.

| DarthRevan explică (pentru anonim_4396):

Beyno Fempo, putem vorbi acolo! Detalii iti voi da doar atunci cand vad ca pot avea incredere!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am trimis cerere

| DarthRevan explică (pentru anonim_4396):

OK

| Deliiiia a răspuns:

Citește în continuare cărți de dezvoltare personală, învață să-i accepți pe ceilalți și să nu îi mai consideri inferiori. Pari puțin frustrat de faptul că s-au făcut glume la adresa ta, fiindcă nu ai reușit să te adaptezi. Nu cred că tu faci ÎNCĂ parte din acel 1% din populație, așa cum te pretinzi, de exemplu la vârsta ta o persoană ar trebui să scrie perfect gramatical în limba română, pe când tu ai destul de multe greșeluțe nu tocmai scuzabile.

| DarthRevan explică (pentru Deliiiia):

Sunt multi oameni inteligetenti care sunt si dislexici sau au probleme gramaticale, Einstain nici nu putea vorbi pana la o varsta.

| DarthRevan explică (pentru DarthRevan):

Inteligenti*

| Deliiiia a răspuns (pentru DarthRevan):

Atunci tu prin ce te diferentiezi? Tu spui ca in ciuda greselilor gramaticale esti inteliget, dar ce ai realizat pana acum?

| AndreiWeisz a răspuns:

Sunt curios pe ce te bazezi cand tu afirmi ca esti un mic geniu, ca nu esti mediocru. Am avut cu adevarat un mic geniu in liceu, era extraordinar de destept baiatul la chimie, era olimpic pe tara, putea sa faca fata lejer concursurilor internationale pe acest domeniu, dar in niciun caz nu se credea special, cu mult superior celorlalti, ba chiar avea probleme cu increderea in sine. Tu pari genul de copil arogant ce crede ca totul i se cuvine, ba chiar mai ne si spui ca restul suntem toti niste mediocri, in conditiile in care tu faci greseli gramaticale grave laughing Aceia care sunt cu adevarat genii, crede-ma, nu cauta sa se stranga cu alte genii. Incearca sa isi vada de treaba lor, sunt in general mai izolati si vor sa faca performanta pe domeniul lor. Tu nu ne-ai zis care e domeniul tau, deci presupun ca n-ai unul. Ca tu visezi sa fii urmatoul Bill Gates si ceilalti nu, nu inseamna ca esti mai bun decat ei. Bill Gates nu visa sa fie multimilionar la 18 ani, poate de-asta a si ajuns unde e. Invata sa fii mai modest un pic, poate te vei integra mai bine.

| ShamelessQboy a răspuns:

Cultiva-te pe tine, dacă nu găsești cu cine sa te asociezi nu fii dezamăgit, mai sunt si alti oameni deștepți care reușesc să îmbine plăcutul cu umilul!

| DarthRevan explică:

Nu vreau sa mai comentati aiurea,in primul rand multi dintre voi nu aveti varsta mea, in al doilea rand multi dintre voi care ati comentat aveti o mentaltiate mediocra din cate se vede pentru ca criticati ce nu sunteti, sunteti nervosi ca voi sunteti altfel si incercati sa impuneti mentalitatea asta asupra altora, adica eu.Eu sunt altfel, nu acceptati asta, plecati, nu m-ati ajutat cu nimic

| DarthRevan explică (pentru DarthRevan):

Scuze! De fapt am scris gresit tongue nu era pentru voi acest comentariu scuze!

| Socke a răspuns (pentru DarthRevan):

Daca ti se pare ca toti useri TPU sunt mediocrii, de ce ai pus intrebarea.Pari mult prea sigur pe tine si te crezi mult prea cultivat si inteligent, ca sa pui asa o intrebare pe TPU.

| petitconseil a răspuns:

Normal ca ai probleme de adaptare sociala, de ce te mai miri? Ai abia 19 ani si te crezi buricul pamantului.Tu esti cel mai bun,mai destept,mai presus de toti,iar noi ceilalti suntem niste firimituri, asta zici, nu? Ne spui noua ca nu suntem educati la fel ca tine, ca tu esti super inteligent, chiar nu stiu ce cauti in lumea asta.Vezi,poate ai gresit planeta, lasa-ne pe noi asa cum suntem, normali si naturali. Bucura-te de norocul care il ai si nu-i mai judeca pe ceilalti ca nu sunt ca tine! Succes!

| Socke a răspuns:

Cu ce vrei sa te ajutam? esti deja atat de "inteligent", atat de "cultivat" incat ar trebui sa-ti raspunzi singur la intrebari.

| DarthRevan explică (pentru Socke):

Aveti voi ego-ul activat incat sa dati niste raspunsuri transparente, luati prea personal.Da parerea mea si realitatea spune ca : 99% din populatie e oarecum medioacra, de asta exista efectul de turma, de asta exista majoriatatea care nu gandeste prea profund si se ascunde prin diferite vicii sau diferite moduri de a ascunde suferinta reala din ei.Multi asa sunt si trebuie sa ii acceptam asa cum sunt ei, nu stiu cum esti tu si cum sunt restul,dar pot spune pentru ca nu sunt singurul,TPU si oarecum comunitatea online este foarte,,fun" adica nu se axseaza pe lucruri serioase,cel mai intalnit sentiment de pe internet este,,umorul" ceea ce denota faptul ca oamenii vor sa rada si sa se simta bine, adica sa uite oarecum de orice alt gand negativ, de asta exista cluburi, de asta exista alcolici, de asta exista droguri, de asta exista multe alte vicii chiar si mediul virtual poate fi unul dintre ele.Deci concluzia mea este ca atat eu cat si datele/statistica spune ca majoritatea oamenilor nu au o capacitate prea mare de intelegere/gandire profunda, sunt mediocrii, adica fac cam ce fac si restul oamenilor supravietuiesc, gasesc un job, se distreaza la adolescenta.Si cam toti spun aceliasi lucruri, 99% din oameni spun,,traieste-ti viata de tanar/student,ca nu o sa te mai intorci la varsta asta si o sa iti para rau" sau,,Eu la varsta ta faceam sex si eram la petreceri nu ma gandeam asa mult la viitor si afaceri" sau fetele imi spun deseori ca,,Gandesti prea matur pentru varsta ta,gandesti prea mult ". Realitatea este ca sunt cu mult peste unii oameni,nu o sa spun eu, asta e realitatea, si la oameni nu le place asta, sunt cu mult peste ei,, profesional si intelectual" inteleg lucruri pe care putini oameni le inteleg cu adevarat, sunt constient de lucruri pe care putini oameni le constientizeaza.Asta ma face parte din minoritate, toata viata mea am fost exclus din societatea romaneasca pentru ca intotdeauna am vrut sa aduc ceva nou, sa gandesc altfel, sa o iau in alta directie decat majoritatea.Pentru ca adevarul e ca ne pierdem din caracter pentru a fi acceptati de turma, iar turma(mediocra) aduce multe consecinte care au urmari dureroase.Si asta e o problema si este si foarte greu sa schimbi ceva atat de mare pentru ca nu tine doar de mine sau de voi, tine de societate sa schimbe,, mentalitatea tarii" si e si foarte greu sa schimbi mentalitatea unor oameni care sunt obisnuiti sa faca lucruri,, retardate ".E greu sa schimbi oamenii daca toata viata lor au fost crescuti sa fie asa, e greu sa-i faci constienti!

| Socke a răspuns (pentru DarthRevan):

Nici macar nu ai raspuns la intrebarea mea.
ma scuzi, dar nu ai de ce sa te dai mare pe TPU ca tu nu esti mediocru, esti un geniu etc... dai dovada de si mai multa prostie si egoism.

| DarthRevan explică (pentru Socke):

Sa ma ajuti in ideea de,, unde poti cunoste oameni mai cu cap" nu asa mediocrii, prosti si inconstienti?

| Socke a răspuns (pentru DarthRevan):

Nu stiu.tu esti ala inteligentul, gaseste-i singur.noi toti suntem idioti.

| DarthRevan explică (pentru Socke):

Ego-ul tau e activat sincer. Inloc sa vezi dincolo de cuvinte si sa avem o discutie constructiva de a ne ajuta.

| DarthRevan explică (pentru Socke):

Tu nu sti nimic despre suferinta pe caer am avut-o, tu vorbesti cu mine de parca tu nu ai suferit deloc, de parca tu esti mai superioara sau superior.Sti adica ar trebui sa vedem de ce oamenii folosesc acele cuvinte si sa empatizam chiar daca nu suntem de acord cu ei sa intelegem macar. de ce gandesc si spun ce spun.

| Socke a răspuns (pentru DarthRevan):

Nu am deloc un ego in mine.Imi spun simpla parere despre tine.Tu spui ca majoritatea sunt idioti, mediocri si corupti. Evident ca ai probleme sociale, daca ii jignesti pe toti

| Socke a răspuns (pentru DarthRevan):

Prietene,ai un complex.Asta e clar. Te superi daca nu avem aceeasi parere ca tine.Ce parere vrei sa avem? Da bine, bravo te crezi sfantul sfintilor(vezi sa nu te treaca in calendar).Iti spun, daca tu la 19ani(cu examenul de bacalaureat luat, presupun)faci greseli gramaticale de spiță joasa( "99% din populatie e oarecum medioacra" e mediocră)nu esti om de cultura.Nu zic ca eu sunt, dar macar stiu sa scriu corect gramatical.

Doi la mana: inteligenta consta si in a fi social.Adevarat geniile sunt diferite de restul lumii, dar tu doar ii jignesti pe ceilalti.Ii faci in toate felurile si atunci evident ca te resping.

| bihepi a răspuns:

Mai pe scurt, ești un om normal. Nu vreau să te descurajez, însă va fi mult mai greu decât îți poți imagina să-ti formezi un anturaj cu o mentalitate asemănătoare cu a ta, nu este vorba de România, așa sa întâmpla în mai toate țările. Acum, că în unele există și oameni normali, e total partea a doua. Așa mi s-a întâmplat și mie, până când am ajuns la un liceu foarte bun după părerea mea, cu o notă colosală în comparație cu nota la care mă așteptam, am cunoscut oameni serioși, care nu au ajuns oricum la liceul respectiv, serioși cu caracter, cu care mi-am continuat drumul din anul 1, până în momentul de față. Este țara în care locuim și vom trăi in condițiile de la ora actuală și peste 25 de ani, dacă populația nu ridică puțin capul sus și nu ia autoritate. Ne mai mirăm că în unele țări sunt interzise până și batoanele și jocurile video. Vor să facă ceva acolo, spre deosebire de "tomberonul" de România în care trăim.

| DarthRevan explică (pentru bihepi):

Sunt un om normal, depinde cum definesti asta, Avand in vedere ca aproape toate fetele ma considera un ciudat pentru ca gandesc altfel si vad altfel lucrurile si pentru faptul ca nu m-am integrat social in 6 colective, 6 scoli, si faptul ca intotdeauna am facut lucruri diferite fata de restul, sincer ma consider total diferit.

| DarthRevan explică (pentru bihepi):

Sunt printre putinii tineri care chiar vor sa iubeasca, si eu vreau asta de la 16 ani sa iubesc o femeie

| AugustinG a răspuns:

1% inseamna aproximativ 250 000 de oameni. Tu pe unde ai cautat? Sa nu te trimitem in acelasi loc.

| DarthRevan explică (pentru AugustinG):

Pai am fost in majoritatea locurilor. Spre exemplu ONG-uri ca Aiesec care e cel mai mare ONG de studenti,Rotaract, multe organizatii non-profit, partide gen PNL, am cautat in grupuri, conferinte, seminarii gen despre stres sau tot felul de subiecte mai interesante.Am cautat in firme, companii.Nu am gasit sincer.Pub-uri, cluburi, astea sunt unele cele mai proaste locuri unde sa gasesti oameni cu cap, putini am vazut care sa aiba mentalitatea aia de dezvoltare si sa mearga in pub-uri sau cluburi frecvent. Deci sincer in multe locuri am tot cautat.

| AugustinG a răspuns (pentru DarthRevan):

Ok. Ong nu, partide politice nu, cu toate ca in partide stiu ca ducem lipsa, dar mai stiu si ca oamenii destepti se izoleaza nu se aduna in haite. Asociatii studentesti, oricum fiind student, putini nu fac parte din una.
Conform Business Insider, Romania nu e pe lista tarilor care atrage oamenii destepti, dar am spus ca acestora le place izolarea, e posibil sa fie cativa. O solutie este sa incepi stabilind un domeniu de activitate in care sa activezi. Cateva exemple atractive sunt: industria IT, dezvoltarea stiintei BIO, masini electrice, roboti. Continui cu: industria medicala, stiinta vietii, materiale semiconductoare, comunicare wireless.
Odata stabilita prioritatea lor, ca toate sunt interesante, dar nu in toate poti tine pasul cu spectrul inovatiei lor, cel mai simplu, te faci remarcat din locul unde te afli cu o propunere pentru domeniul respectiv. Dar intereseaza-te inainte pana unde este dezvoltat respectivul domeniu, pentru ca nu ai vrea sa afirmi ca esti mai bun decat vreunul din dezvoltatori inainte sa stii ce au facut si cine sunt. Esti pe maini bune de la inceput, binecuvantat de parinti! Succes!