| Ioncu_Ioana_1972 a întrebat:

Am aproape 14 ani si de aproximativ 7 ani si jumatate imi doresc un caine.Acum stau intr-un apartament cu doua camere cu parintii mei, insa inainte stateam la casa cu bunicii. La anul sunt in clasa a opta si voi fi mai mult acasa deci voi putea avea timp de un caine si de invatat. Am auzit ca rasa pug este foarte potrivita plus ca sunt si indragostita de aceasta rasa. Stiu totul despre ei. In general sunt responsabila insa am un porcusor de guineea si in ultima vreme l-am cam neglijat. Ce as putea sa fac? Daca as fi mai atenta cu porusorul poate i-as convinge? Cu mama e mai usor, dar cu tata...

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Sfatul meu este sa-ti iei o pisica, ca-i mult mai usor de intretinut!
Un caine necesita o atentie marita, scos afara de 2-3 ori pe zi sa-si faca nevoile, spalat la acteva zile pentru ca miroase urat samd.
O pisica nu miroase, nu necesita baie si nici nu necesita plimbare pe afara, in plus, manaca putin si nu face atat zgmot cat face un caine.
Nu uita: daca stai la bloc ai nevoei ade aprobarea vecinilor daca iti iei caine, pentru ca latra si oamenii pot face reclamatie la administratie sau Politie.
Daca apartamentul este micut, recomand cu caldura o pisicuta, nu un caine!

Amana luarea unui animalut pana cand treci clasa a IX-a!
Chiar ai nevoei de liniste si lipsa distractiei in jurul tau, ca sa inveti.
Asta este cel mai important an cand iti alegi cariera si ai nevoie de note foarte mari sa intrii la un liceu bun.

Daca as fi in locul parintilro tai, nu as accepta asta, decat dupa ce treci in clasa a IX-a si doar pisica pentru apartament. In plus, pana nu faci dovada ca esti total responsabila, nu poti primi un alt animalut. Ma refer la faptul sa nu esti destul de responsabila cu procusorul, deci, nu esti inca in stare sa dovedesti ca esti capabila sa ai grija de un animalut!