| Adel1n a întrebat:

Salut.
Am avut azi o "disputa" cu un coleg, el sustine ca poti absolvi postliceala (asistenti medicali) si fara bacalaureat, eu stiam ca nu, deoarece trebuie sa obti diploma in anii respectivi de postliceala. Discutia a fost mai lunga si m-a facut sa am mici indoieli, cine imi poate explica si mie exact?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se poate: http://www.dcnews.ro/......66544.html

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Chiar dacă la înscrierea la Şcoala Postliceală nu se cere ( în mod obligatoriu ) prezentarea/depunerea Diplomei de BAC, ai OBLIGAŢIA de a promova BAC-ul în cei 2-3 ani de cursuri postliceale şi de a OBŢINE Diploma de BAC!
În cazul în care nu promovezi BAC-ul şi nu obţi Diploma de BAC, atunci NU ţi se va da o Diplomă de absolvire a Şcolii Postliceale respective - primeşti doar o amărâtă de Adeverinţă :(

De asemenea, pentru a primi Diploma de absolvire a Şcolii Postliceale, va TREBUI să susţi examen!
Dacă promovezi "examenul de certificare a competenţelor profesionale", atunci vei primi un "Certificat de competenţe profesionale nivel 5" = " Certificat de calificare nivel 5 însoţit de suplimentul descriptiv al certificatului în format Europass" ( anexa nr. 7 ).

Vezi alte detalii la linkul :
http://ismb.edu.ro/documente/retea/2015/acte_studii_absolventi_2015.pdf

http://lege5.ro/......niversitar

Toate cele bune!

| PedoBarbie a răspuns:

Pentru postliceală nu îți trebuie obligatoriu diploma de Bacalaureat.