| Insomnii a întrebat:

Salut, am cateva intrebari draga TPU.
1) De ce multe fete isi fac griji cum arata adica ca sunt prea grase? Eu mananc de tote dar nu ma ingras deloc.
2)Imi sp si mie cineva cum sa scap dep unctele negre si de cateva cosulete care ma deranjeaza?(plz dau fundita)
3) Parintii mei (cu care eu nu ma inteleg deloc) nu imi accepta stilul adica ma imbrac ca o pustoaica de 16 ani dar imi plac ff mult bratarile si de aceea port cel putin 4 pe mana dreapta dar ai mei nu sunt de acord si imi spun ca o sa mi se opreasca circulatia.Cum sa-i conving ca nu este adevarat?
4) Parintii si bunicii mei tin mortis ca eu sa ma duc la banchetul de clasa a8a (chiar daca eu urasc sa ma imbrac cu rochie si chestii din astea), cum sa le explic ca nu vreau? Ei imi spun intr-una ca o sa fiu "cea mai frumoasa de acolo" chiar daca nu e adevarat.
Va rog sa ma ajutati, va multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| Andarock a răspuns:

1. Deoarece fetele (unele) cred ca aspectul e totul si incearca sa devina cat mai slabe.
E adevarat, si eu in fiecare zi mananc de toate, dar nici eu nu ma ingras.(depinde si ce mananci, daca mananci carne te ingrasi )

2. - O metoda incercata in cazul punctelor negre: se frectioneaza fata dupa curatare cu o felie de cartof.

sau:

- Cosurile izolate nu se vor mai dezvolta daca sunt tamponate de 2-3 ori pe zi cu ulei de cimbru. Atentie nu se aplica in zona ochilor.

3. Spune-le ca in ziua de azi moda predomina si daca nu o sa fi frumos imbracata la scoala/liceu colegii tai o sa te necajeasca.Asta vor?
Asa sa le spui.
P.S.: NU este adevarat ca iti opreste circulatia sangelui!

4. Trebuie sa te duci (eu asa as face). Nu trebuie neaparat sa te imbraci in rochie, ai putea sa-ti iei niste iegari si o bluza mai lunga (si accesorii bineinteles).

Sper ca te-am ajutatsmug

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună.
1)Este ceva normal să îţi faci griji în privinţa aspectului tău fizic.
Nu toţi avem acelaşi organism cu acelaşi metabolism. Dacă mănânci şi tu nu te îngraşi, înseamnă că nu asimilezi şi ar trebui să fii bucuroasă.
2)Cu o loţiune tonică numită Tenapin care se găseşte la Plafar şi costă în jur de 7-10 lei, urmând să fie folosită şi de crema Apidermin pe care o găseşti tot acolo.
3)Ar trebui să te înţelegi cu ei.Ei sunt cei care ţi-au dat viaţă, te-au crescut, te-au ajutat să-ţi formezi o părere despre viaţă, să ai nişte principii, şi acum tu ce faci? Consideri că eşti destul de matură şi poţi face ce doreşti? Sunt mai mult decât sigură că ai adoptat stilul punk sau rock (cu ţinute, frizuri şi accesorii extravagante ). Părinţii tăi nu-şi doresc decât să fii o fată normală, să nu exagerezi dorind să ieşi în evidenţă cu accesoriile.
4)Şi aici te contrazic. Eşti fată, trebuie să fii elegantă, să-ţi descoperi feminitatea, să-ţi etalezi calităţile. Banchetul este un bun prilej de a face lucrul acesta, plus de asta gândeşte-te că te vei distra cu colegii tăi. La anul o să fii la liceu, fiecare cu drumul lui, şi vei regreta dacă nu vei fi alături de ei în banchet.

Baftă!