| mario158 a întrebat:

Salut! Am inceput să-mi las părul să crească, acum a ajuns pe la 3-4 cm și il am destul de dens dar am văzut că atunci când il periez sau imi fac baie imi cad 10-15 fire de păr și mi-e frică să nu chelesc.Inainte foloseam fixativ dar acum folosesc decât pudră de păr luată din dm și cred că de la asta imi cade părul deși nu o folosesc in exces, dar totuși nu aș vrea să renunț la ea. Știți voi o marcă anume de pudră de la care nu-ți cade părul?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este perfect normal sa cada pana in 100 de fire pe zi, insemanand ca parul se regenereaza.

| Violleta2022 a răspuns:

Atentie: pudrele de par sunt cancerigene!

| dullcat a răspuns:

Buna.Trebuie sa stii ca scalpul e alcatuit din sute de mii de fire de par si zilnic vor cadea intre 50 si 100, depinde de fiecare om in parte.Asa e firesc, asa se regenereaza parul, cad unele fire si cresc altele noi, nu inseamna deloc ca vei cheli.Iar pudrele de par nu sunt cangerigene daca te uiti cu atentie pe compozitia ingredientelor folosind o aplicatie dedicata.La nivel european exista o lista cu multe ingrediente controversate, considerate toxice, avand o oarecare legatura cu afectiuni de sanatate, mai ales cele hormonale, insa nu toate produsele au acele substante.Recomand aplicatia incibeauty, iti va marca cu rosu ce este controversat din lista de ingrediente si vei sti de ce sa te feresti, daca intr-adevar te preocupa acest aspect.