| ana_9010 a întrebat:

Am mai pus inainte intrebarea aceasta, dar ca anonim. Si cum v-am spus si atunci, am mare nevoie de ajutorul vostru. Eu am 16 ani jumate, dar pentru ca la 10 ani am fost 8 luni in Italia unde lucrau parintii mei, am pierdut un an scolar, deci acum sunt in clasa a 9 a. Anul acesta am intrat la liceu, la o scoala noua, unde... m-am indragostit de proful de romana.Are 29 de ani, e foarte frumos si e si singur.Eu sunt chiar foarte buna la romana, mai ales la literatura (am publicat si cateva poezii) si sunt si draguta, cel putin din cate imi zic cunoscutii. problema e (daca o pot numii problema) ca si el pare a fi atasat de mine, ma incurajeaza mereu, imi da numai 10, chiar daca uneori merit si note mai mici, nu ma pune absenta niciodata (pe ceialalti ii pune absenti si daca intarzie )se poarta foarte frumos, mi-a spus ce el e acolo pentru mine, si ca ma poate ajuta oricand si odata chiar m-a luat de mana(nu in public). Oricum nu e pedofil sau vreun pervers. Cert e ca imi place foarte mult de el, si cred ca si-a dat seama... Cred ca mai sunt si alte fete care au trecut prin asa ceva. Voi ce ati facut, sau ce ati face? Va rog sa ma ajutati cu cat mai multe raspunsuri, va punctez pe toti si voi da si fundita, acum ca am contbig grin

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Este bine sa te controlezi. Daca profesorul s-ar lansa intr-o relatie cu tine si-ar pierde painea. El stie asta.Si apoi, de ce nu te orientezi spre cineva tanar? Profesorul tau este cam trecut ca sa se mai uite dupa adolescente.In cariera unui profesor exista numeroase situatii cand elevele se indragostec de el. El trebuie sa stie sa-si adapteze conduita unor astfel de situatii pentru a nu le da sperante desarte fetelor si pentru a-si pastra prestanta.

| Alexandra_1264 a răspuns:

Ana, crezi ca daca vreodata se va ajunge la o relatie(trecand peste faptul ca este faptul ca este profesorul tau.)aceasta va fi de durata? nu vreau sa ma refer la diferenta dintre voi ci doar la faptul ca tu esti in clasa a 9a.sincera sa fiu am fost si eu tentata cand eram de varsta ta. dar am ales ceea ce`mi facea viata mai usoara.gandeste-te bine la asta:*
eu iti propun sa te rezumi doar la flirtat.este in favoarea ta.ai grija de tine si anunta`ne cand rezolvi ceva:*

| Zambet a răspuns:

Totusi nu prea e normal sa fii cu un profesor.straight face

| maria1992 a răspuns:

Salut! Si mie mi-au placut multi profesori, chiar si acum imi place unul, tot de romanalaughing, dar nu am fost niciodata indragostita cu adevarat de ei, poate nici tu nu esti, poate e doar o iluzie, iti place pentru ce e matur, frumos, pentru ca iti preda si iti da sentimentul de siguranta. Cei mai multi profesori se poarta frumos cu elevii pentru ca ii apreciaza (vorbesc din propria experienta), sau pentru ca asa le sta lor in caracter.Cu absentele, la fel, si eu am 2 profesoare care nu ma pun niciodata absenta. Faptul ca ti-a spus ca el este acolo pentru tine e foarte frumos, inseamna ca e detreaba si vrea sa te ajute, dupa parerea mea, asa ar trebui sa gandeasca si sa spune toti profesorii tuturor elevilor.Luatul de mana.hmthinking nu stiu ce sa zic, si asta e f dragut, dar din nou -poate nu inseamna ca te place (ca fata-femeie)... poate te-a vazut mai trista si a vrut sa te incurajeze. Oricum, eu zic ca nu are rost sa ii zici ca iti place de el, deoarece dupa aceea s-ar putea sa iti fie rusine sa mai vorbesti cu el, sau sa asisti la orele lui.Eu iti urez mult succes:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine sa visezi.visele se nasc din multimea grijilor si nebunia prostiei se vadeste din multimea vorbelor.si tu ai scris oleaca.ana visele se termina. ai vazut ce rau e cand visezi frumos si te trezesti inainte de termen?