| sfermo_2773 a întrebat:

Salut.Am mai pus intrebarea aceata o data.Asa ca mai astept ideii la problema mea.
"Am si eu o problema, nu stiu cine m-ar putea ajuta.Nu ma inteleg prea bine cu cei din jurul meu, colegi de la scoala chiar si cu parinti ma mai cert.Am probleme cu cei din jurul meu, tata spune ca nu stiu cum sa ma comport pentru ca nu ies sa ma plimb si eu nu ies cu baieti ziua si ca stau prea mult timp in fata calculatorului, la scoala baieti se iau mereu de mine ma injura rad de mine eu nu inteleg cu ce le am gresit, nu stiu cum sa vorbesc cu o fata nu stiu cum sa ma imprietenesc cu cineva cum sa ma integrez intr un grup de cele mai multe ori imi este prea rusine prieteni care ii am sunt foarte putini si chiar si acestia ma evita.Anul scolar este pe sfarsite sunt in clasa a IX a si nu prea m am integrat in aceasta clasa.Am probleme destul de grave dupa parerea mea, au rezolvare? Ma poate ajuta cineva?"

4 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Da Aici vorbesc din experientahappy
Toate se vor sfarsi la un anumit timp!
La mine cel putin au inceput sa se sfarseasca agariciunile astea de oamenihappy
Toate au un inceput si un sfarsit
Vreau sa vorbim.da-mi idd tau pe privat -.- si vei afla cum poti trece mai departehappy

| Ana94 a răspuns:

Si eu sunt tot in clasa a IX-a si pot spune ca si eu-s timida asa ca tine si ma simt exact la fel.Si eu ma simt ca si cum toti au ceva cu mine, nu stiu cum sa vorbesc cu un baiat si imi e ca celelalte fete sa nu ma ia de fraiera ca n-am prieten.Si m-am plans si eu alor ei si mi-au zis ce ti-au zis si tie ai tai.Bine,eu-s fata,asa ca mi-au zis sa ies si eu cu colegele ca nu rezolv nimic daca stau in casa,ca sa nu mai stau la calculator toata ziua bla, bla, bla.Crede-ma ca stiu prin ce treci.Mai ales in generala am avut probleme.Cred ca daca mai tinea un an,ajungeam la nebuni laughing La liceu acum ii ceva mai bine dar tot ma simt evitata.
In fine,cea mai buna solutie la problema ta este sa-i ignori (sau macar sa incerci, asa cum fac eu big grin).Iti zic eu ca nu merita sa-ti bati capul cu prosti din astia oh go on N-au altceva de facut decat sa se bage in vietile altora si sa se ia de astia mai normali si mai cuminti asa ca noi, ca sa se simta si ei importanti rolling eyes Iti zic eu ca daca s-ar luat de unii ca ei,si-ar lua o bataie zdravana, de aia se iau de astia mai cuminiti, ca vad ca nu se apara si sufera in tacere.Deci,pe prosti din astia descrisi de tine,cel mai rau ii enervezi daca nu-i bagi in seamawinking Iti zic eu ca, daca ii ignori, se vor plictisi sa se mai ia de tinewinking Ai grija de tine si sper sa treci cu bine peste toate astea kiss

| LittleDreamer a răspuns:

Asa e in adolescenta, si eu am perioade de-astea.

| strafore a răspuns:

Pentru inceput cautati un prieten care e putin mai "iesit in lume" si incet o sa prinzi si tu anturajul lui, o sa iesi cu el si cu prietenii lui, DAR ai grija sa NU fumeze, sa NU aibe prieteni BETIVI etcwinking
Pe parcurs o sa te schimbi.
Inca ceva, sa fi tu insuti "asa timid si cum mai esti tu" sa nu copiezi pe altii si singur te vei schimba happy