| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru. Am 15 ani. Sunt în perioada când fiecare fată se îndrăgostește și simt acei "fluturi în stomac", dar am o problemă. Când îmi găsesc un prieten, de la început e totul frumos, minunat, dar cu trecerea timpului parcă sentimentele se schimbă pentru ei. Parcă singură, mă simt mai bine. Nu înțeleg din ce cauză toată asta. Sau că nu e EL băiatul potrivit sau că găsesc pe alt cineva de care să mă îndrăgostesc? E ceva normal? O să dispară cu trecerea timpului?
P.S- Cum i-aș putea lămuri "prietenului" toate acestea? Cum am putea termina relația într-un mod plăcut și ca să nu mă urască?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 15 ani nu poate fii vorba de indragosteala, in niic un caz!
La 15 ani esti inca copil mic, abia acum iesi in lumea, corpul incepe sa se dezvolte, aparatul reproducator isi face aparitia si incepe sa produca hormoni, tu devii mai emotionata de anumite aspecte, mai emotiva, mai sensibila, mai afectuoasa dar si capricioasa.
Varsta asta este imatura, copilaroasa, cand treci cu usurinta prin viata, cand totul ti se pare un joc cu papusile, sperand ca baiatul de azi, sa nu se supere daca azi ti-ai gasit un alt baiat maine, cu care sa te joci.
La 15 ani esti imaura si instabila emotional, ceea ce simti tu, este doar o atractie de moment, dupa care, te schimbi, cand gasesti altceva nou, care te atrage.
Incearca sa pretuiesti ceea ce ai, ca vei plange dupa ce pierzi!

| Namaparissia a răspuns:

E simplu,nu iubesti,doar placi si e normal ca atunci cand sentimentele nu sunt profunde sa treaca mai repede, Keep calm, nu cauta dragostea pentru ca nu o sa o gasesti ea te gaseste, adica Nu poti obliga pe nimeni sa te iubeasca, nici tu nu te poti indragosti la comanda, cand o sa se intample o sa stii si nu O sa mai fie nevoie sa ceri sfaturi

| Lorena1787 a răspuns:

Cred ca nu esti destul de indragostita sau poate deloc, poate e si vina baietilor cu care ai fost. Cand esti indragostit te gandesti doar la acea pesoana, cand vezi ca ai primit un mesaj de la el ai foarte multe emotii si abia astepti sa vina momentul cand vorbiti. Cand esti cu el la intalnire rosesti intr-una si te gandesti cum sa faci in asa fel incat sa aveti cat mai multe de vorbit. Cred ca tu nu i-ai placut indeajuns de mult incat sa iti doresti sa fii cat mai mult cu ei. Poate nici ei nu au stiut sa te faca sa te indragostesti, iar referitor la actualul prieten, poti sa fii sincera si sa zici ca sentimentele tale s-au schimbat si ca nu stii sigur ce simti si ca vrei sa luati o pauza. Succes

| KolG a răspuns:

Daca imi spui de cat timp sunteti impreuna iti garantez eu ca te ajut.

| anonim_4396 explică (pentru KolG):

Peste câteva zile facem o lună

| KolG a răspuns (pentru anonim_4396):

Va vedeti des?

| anonim_4396 explică (pentru KolG):

Pot să te găsesc undeva, unde să comunicăm? Ai odno, Facebook?

| KolG a răspuns (pentru anonim_4396):

Sigur, lasa mi un numar de telefon sau Facebook ul intr-un mesaj privat

| anonim_4396 explică (pentru KolG):

Din păcate nu îți pot scrii mesaje private, nu îmi piermite statusul sad