| aspire7 a întrebat:

, Am nevoie de ceva sfaturi de la cei priceputi.
Am de invatat pentru maine o foaie a4 cu niste informatii despre o anumita tema si va trebuii sa o spun in fata unui public peste un anumit timp.Ideea e ca as vrea sa imi spune-ti cum sa invat foarte repede foaia respectiva intr-o ora maxim si cum sa sa o spun in fata multimii fara balbaieli si altele.

1 răspuns:
| drogh a răspuns:

Cu răbdarea, treci şi marea. Nu poţi să înveţi aşa de repede decât dacă te străduieşti. Mai întâi o citeşti de câteva ori, apoi te pui să reţii. De exemplu începi cu prima fraza. Încerci să memorezi fiecare cuvânt cu cuvant iar după ce termini, o spui să vezi dacă ai reţinut. Dacă nu, reiei procesul. Apoi, pentru a doua frază faci la fel, şi le repeţi pe amândouă. Cât despre bâlbâieli şi restul, trebuie să fii sigur pe tine, să n-ai emoţii şi să te concentrezi pe ceea ce ai tu de prezentat.