| alx158 a întrebat:

Salut, am nevoie de niște păreri ce pot face, vă rog fără hate. Am 16 ani iar eu încă nu mi cunosc sexualitatea, câteodată mă simt gay și mă simt atras de băieți și îmi vine a face sex cu ei, dar perioada asta se schimbă, după am momente când mă simt atras doar de fete și să fac sex doar cu fete. Și chestiile astea tot sunt schimbătoare, dar când mă simt atras de băieți și după ce mi se duce această stare mă simt foarte îngrijorat și cu frică din cauza religiei. Pentru că sunt creștin ortodox și cred în Dumnezeu și mă rog la el, și când mă duc în biserică mie o rușine și o teamă față de ce am făcut... Aș vrea să rămân doar cu fetele să nu mai simt nevoia să fiu atras și de băieți să nu mai stau cu frică că voi ajunge în iad pentru ce fac. Vreau să mă purific să fiu un om simplu dar nu știu ce să fac. Vă rog ajutați-mă

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inca esti copil total imatur, de aici si lipsa ta de cunoastere si putere de decizie.
Mai ai rabdare cativa ani sa mai cresti, sa-ti incepi vaiat sexuala cu o fata, ca sa vezi daca iti place si simti atractie pentru ea si abia dupa aceea iti vei da seama daca esti gays au nu.
la naisorii astia inca te simti atras de baieti pentru ai avea de prieteni, a te juca cu ei, a vorbi cu ei, a face un fotbal cu ei, de aici aparand si confuzia ta ca ai fi gay, fiindca estei atras prieteneste de baieti, nu sexual.

Rabdare, ca nu au intrat zilele in sac!
Baietii intra la pubertate si se dezvolta un pic mai incet decat fetele, dar pe la 20 de ani ies si ei din adolescenta si atunci vor sti clar ce sunt si ce vor.

| Miruna333 a răspuns:

Nu este ok sa opresti ceea ce vine natural. Inteleg ca esti religios, insa, daca tot crezi in Dumnezeul tau, acela nu te va judeca. Credeam in Dumnezeu in copilarie, insa, daca acesta judeca oamenii si faza cu raiul si iadul, e un 0 pentru mine. Cine afirma,, Iubeste-ti aproapele'' si dupa da cu hate homosexualilor, aluia sa i se arunce cu pietre in el. Multe sunt in contradictie si degeaba crezi in ceea ce nu poti fi sigur. Dar asta e alta poveste. Traieste-ti viata si bucura-te de ea. Nu te forta sa devii ceea ce nu esti. Nu te minti singur. Nu trebuie sa te sperii si sa iti pui etichete singur. Vei vedea ce vei simti cand vei ajunge sa experimentezi. Posibil sa fii bisexual. Timpul iti da raspunsul

| Madaxo97 a răspuns:

E simplu, din ce spui, ești mai mult ca sigur bisexual, sau cel puțin ești deschis la mai mult decât o relație heterosexuala, si e in regulă. Nu îți fie frică de iad sau ca te bate Dumnezeu, astea sunt niste prostii. Dumnezeu te-a creat așa si esti perfect așa cum ești, iar Dumnezeu te iubește oricum, El iubește toți oamenii, nu contează gay, straight, trans, atât timp cât ești un om bun si nu faci rău la nimeni, asta e tot ce contează. Trăiește viața si fii fericit cu cine vrei tu, experimentează cât vrei si cu cine vrei, nu te judeca nimeni decât oamenii, nu Dumnezeu, nu îi pasă Lui cu cine faci sex, e absurd.
Trăiește viata fără frică, Dumnezeu nu ar trebui să inspire frică, ci iubire.

| alx158 explică (pentru Madaxo97):

Mulțumesc de susținere, am frica asta mai mult pentru că am văzut că așa scrie și în biblie că e păcat.

| elennaionela14 a răspuns (pentru alx158):

In biblie e pacat si sa vorbesti si sa gandesti.
Bucura-te de viata

| Madaxo97 a răspuns (pentru alx158):

În biblie scrie multe aberații care se contrazic între ele, pe o pagina scrie ca nu e bine sa avem relații cu același sex pe alta spune sa ne iubim aproapele, pai e tot aia, aproapele poate fi si un bărbat, dacă ar trebui sa ne luam după biblie ar trebui sa fim toti călugări, nu îți ghida viața după biblie si bucură-te ca nu te judeca Dumnezeu cât te judecată oamenii de fapt. Atât timp cât îți vezi de viața ta, nu ești un criminal, violator, tâlhar, bârfitor, un om rău, Dumnezeu te va ierta pentru ca ce faci tu nu este așa de grav în ochii lui.

| Miruna333 a răspuns (pentru elennaionela14):

Ca bine spui. Aplauze

| ILikeBlackCats a răspuns:

Esti bisexual