| fantomadinmormant a întrebat:

Salut am nevoie neaparat de raspuns, la formulele chimice cum se stabilesc coeficientii? Va rog, mersi funda!

Răspuns Câştigător
| alynutza6820 a răspuns:

Foarte, foarte uşor. De exemplu :

H2 + Cl2 = HCL

După legea conservării atomilor, numarul atomilor care intra intr-o reactie este egal cu numarul atomilor care ies dintr-o reactie! Astfel :

Au intrat doi atomi de hidrogen, a rezultat 1. Luăm 2 molecule de acid clorhidric. Au intrat 2 atomi de hidrogen, au rezultat 2. Au intrat 2 atomi de clor, au rezultat 2. Ecuaţia este egalată :

H2 + Cl2 = 2HCl

O moleculă de hidrogen reactioneaza cu o molecula de clor şi rezultă 2 molecule de acid clorhidric! :*

Sper că te-am ajutat,

1 răspuns:
| esanatos a răspuns:

Pai daca vrei sa le convertesi poti sa le aflii masa molara si e mai usor.
https://www.qtransform.com/ro/transforma/masa-molara.php