| Bananacake a întrebat:

Salut! Am nevoie și eu de puțin ajutor.
Am împlinit 18 ani in iunie, iar anul ăsta am intrat în clasa a 12-a.
Știu ca se depun dosare pentru alocații, l-am depus acum câteva zile.
Alocația mi-a fost oprită pe luna iulie/august pentru ca am întârziat cu dosarul ( școala n-a vrut să-l mai trimită în iulie și a trebuit sa încep clasa 12-a sa iau alta adeverință de elev) și as vrea sa știu în cât timp voi primii banii, dacă am depus dosarul abia acum.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In maxim 3 luni ar trebui sa primesti restantele.

| Hyperion7 a răspuns:

Pai o sa primești în câteva luni, maxim 3 luni.
Mai mult, primești toată suma restanta din momentul in care alocația ți-a fost oprita până în momentul confirmării dosarului.
Adică o sa primești bănuții in felul următor
Iulie, august, septembrie, octombrie tocmai în noiembrie.
Însă se poate procesa și mai rapid dosarul, însă depinde și de cat de repede se mișcă instituția abilitată!
Eu am primit alocația după vreo 9 luni, însă la mine a fost o eroare umană și na, s-a rezolvat in final.Primisem pe card vreo 2000 de lei, deci da.
Se rezolva!
Bafta!