| MonsieurMoustache a întrebat:

Salut.Am niste monede vechi, ruginite recent. Cum as putea sa scot rugina?(Am incercat cu cola insa foarte putina rugina s-a dus.)multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| BaiatulAnonim a răspuns:

Rugina se indeparteaza cu acid oxalic 50%. Incearca intii cu o moneda irecuperabila sa determini exact timpul cit sa stea moneda in acid - e o operatie riscanta - se poate sa apara gauri in suprafata monedei daca sta prea mult! Spalarea se face tot cu apa distilata. Atentie: acidul oxalic ataca emailul si marmura, deci nu il varsa in cada de baie, pe faianta sau alte obiecte sanitare! Foloseste manusi!winking

| MonsieurMoustache explică (pentru BaiatulAnonim):

Se gaseste in magazine?

| BaiatulAnonim a răspuns (pentru MonsieurMoustache):

Cel mai usor se gaseste in magazine pentru tratamente apicole dar avand in vedere ca se foloseste la tratarea ruginii de toate felurile (nu numai la banuti) cred ca vrei gasi si in magazinele specializate de unelte, vopsele, lacuri etc.

| MonsieurMoustache explică (pentru BaiatulAnonim):

Ok. multumesc frumos!happy