| Marianaelisabeta a întrebat:

Salut,am o cea mai buna prietena pe nume Maria, o cunosc de 10 luni tin enorm de mult la ea sincer o iubesc din nefericire ea mai are 3 prietene cele mai bune prietene de 8 ani si eu pana acuma am inteles situatia si am acceptat dar de la un timp ma simt in plus si naspa,sa renunt la ea,sa ii ofer o pauza, sa continua asa sau sa o pun sa aleaga dintre mine si ele? Multumesc,

7 răspunsuri:
| StalkerSoul a răspuns:

Ce prietena te consideri tu pentru ea, daca vrei sa o pui, sa aleaga?

| Marianaelisabeta explică (pentru StalkerSoul):

Da ai dreptate dar ma simt naspa deoarece la ele tine mai mult ca sunt cele mai bune prietene de 8 ani si mno, ce sfat mi-ai da? o iubesc mult

| Marianaelisabeta explică (pentru StalkerSoul):

Da ai dreptate dar ma simt naspa pentru ca pe ele le considera cele mai bune prietene si mi-a zis ca tine mai mult la ele decat la mine dar o iubesc prea mult si nu stiu ce sa fac, ce sfat mi-ai da?

| StalkerSoul a răspuns (pentru Marianaelisabeta):

Pai le iubeste mai mult, daca zici ca sunt prietene de 8 ani, iti dai seama. ce legatura., nu stiu acum ce sa faci. de ce nu ti-ai cautat o prietena care era singura sau o vecina, ceva :, idk thinking
Incearca sa te imprietenesti si cu ele.

| OQdpNet a răspuns:

Noi ca oameni avem doua mari defecte:
- punem etichete obsesiv (bun/rau, inteligent/prost etc.) adica judecam sau mai rau barfim
- avem asteptari
Din acest motiv ne credem indreptatiti sa primim ceea ce oferim. Ei bine, lucrurile nu stau chiar asa.
Asculta-ti sufletul si fii sincera cu tine. Daca in timpul petrecut cu ele nu te simti bine, iti sugerezi sa faci altceva care te face sa te simti bine. Te va cauta ea daca insemni ceva pentru ea. Daca nu, ar fi o pierdere de timp sa investesti sentimente in cineva care nu te apreciaza pentru ceea ce esti tu.
Nu trebuie sa o pui sa aleaga, nu trebuie decat sa-ti vezi de viata ta, indiferent daca e alaturi de ele sau de altcineva.
Iar ca un sfat, cauta sa cunosti oameni de la care ai ce invata, care nu se plang, care fac multe si nu care spun multe, care se bucura de viata indiferent cum e ea.

| Me29 a răspuns:

Nu o pune sa aleaga. Tu esti trista din cauza ca ea nu iti ofera la fel de multa atentie ca celorlalte prietene ale ei. Dar tu trebuie sa fi fata desteapta si sa intelegi ca daca te simti in plus si nu te simti bine in acel grup, nu este locul tau acolo. Tu trebuie sa ai langa tine oameni, prieteni, pentru care sa simti ca reprezinti ceva ori in situtia de fata ai o prietena care mai mult te face nefericita.

| ellamaria17 a răspuns:

Salut. E și normal să fie mai apropiată de ele dacă zici că se cunosc de 8 ani. Eu zic să vorbești cu ea când sunteți doar voi două și să-i spui exact cum te simți. Poate și ea ține la tine dar are nevoie de timp să vă cunoașteți mai bine, să fiți mai apropiate... Nu o pune să aleagă dintre voi, vă veți distanța mai mult.