| Abdir92 a întrebat:

Salut! Am o intrebare despre fumat. Daca tragi fumul in plamani, faci caner la plamani, daca nu tragi la plamani faci cancer la gat.Intrebarea este, face cancer la gat mai repede ca la plamani? Adica daca tragi in plamani ani de zile faci la cancer la plamani, daca tragi in gat, nu faci mai repede cancer sau ceva, nu? Adica daca ar fi sa faci cancer este aceeasi.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cancerul la plamani se face de la fumat, asta este deja stiut si confirmat de medici de foarte multi ani, indiferent ca fumezi tu si tragi in piept sau nu tragi in piept, tot in plamani ajunge fumul, chiar daca nu fumezi tu dar stai langa cineva care fumeaza in aceeasi camera, riscul este la fel de mare, fiindca tu inhalezi tot fumul pe care el il da afara, deci fumzei pasiv si ai acelasi risc de cancer ca si cel care fumeaza activ.
Cancerul in gat se poate face atat de la fumat dar si de la sexul oral, cu cineva infectat cu virusul HPV.

| Abdir92 explică (pentru Violleta2022):

Insa daca nu trag un plamani sj doar trag si scot, sansele de a face cancer la gat cresc?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Abdir92):

Da, sansele cresc cu fiecare fum de tigara pe care-l tragi fiindca totul ajunge in plamani, chiar daca ti crezi ca nu.
Iar cancerul din gat, se face la fel de usor, de la tot ce pui in gura si este cancerigen.

| 1onur a răspuns:

Da. ori-ce fel de țigări îți provoacă cancer la sigur.

Dar până la cancer rămâi fără ficat iar dacă Doamne Dumnezeule ferește te-a prins vreo bolă de ficat din cauză sigură de țigări. Om nu te mai faci toată viața ta și nici de muncă apt nu vei mai fi.

Fumatul de ori-ce fel de țigări vape sau marijuana este dovedit de Medici prin cele mai recente studii pe oamenii câți afectează organele interne sistemul imunitar și sănătatea în foarte scurt timp poți suferi de multe boli de sănătate poți face Doamne Dumnezeule ferește și tomoară sau cangrenă la picioare milioane de oamenii mor anual din cauza la otrăvurile astea pe care industriile de țigări au ca scop sa ruleze banii nu să să-și dorească sănătatea oamenilor.

Poți rămâne și fără plămâni din cauza țigărilor de fumat poți rămâne și fără voce din cauza țigărilor de fumat poți rămâne și fără sănătatea din cauza țigărilor de fumat. Fumatul Poate fi considerat un refugiu sau o eliberare de stres considerat de mulți oamenii dar ei nu-și dau seama că se otrăvesc mult mai grav pe zi ce trece. Eu le respect decizia dacă ei în continuare își doresc râul și își bat joc de sănătatea lor și viața lor.