| Salut12345678 a întrebat:

Salut, am o întrebare, îmi este lipita o parte de lângă frenul penisului și am auzit ca daca nu o taie doctorul nu o să-mi crească penisul. Am 13 ani va rog ajutați-mă. Și acea parte nu este limf sau cum ii zice.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Du-te mami cu tăticu de mânuță la medic. Lasă-l pe el să decidă dacă e sau nu vreo problemă

| Hyperion7 a răspuns:

Broski,nu sunt eu sexolog,dar consider că am suficiente cunoștințe în ceea ce privește problema ta.
Frenul penisului,zis ață in popor,e legătura prin care circula sângele de la capul penisului spre tot penisul.
Penisul va creste în funcție de moștenirea genetică (de obicei preiei genele de la bunicul tău matern,dar și de la tata ), iar tăierea /ruperea aței nu are nicio legătură cu asta.
Mai mult, ceea ce spui tu (tăierea atei /frenului) se numește circumcizie, operatie care îți taie ața aia, dar care, repet, nu aduce niciun beneficiu asupra dimensiunii penisului.Cat despre dimensiunea penisului, abia ai inceput sa intri in faza precoce sau poate deja, in pubertate.De acum urmează schimbări la nivelul întregului corp.
Fii foarte atent! Taierea frenului acasă poate cauza infecții și mai mult de atât ai putea avea parte de surprize neplăcute cu penisului.
Grija mare!

| Mitzupitzu a răspuns:

Daca lasi ''ata'' acolo atunci cand ti se ecoala o sa fie covrig!