| Costyn330 a întrebat:

Salut,am o intrebare, sa zicem ca eu am ramas repetent 2 ani in clasa a8-a,si fac 17 ani si anul acesta trec in clasa a9-a,am voie sa dau de permis daca sunt in a 9-a si sunt obligatorii 10 clase?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legislatia rutiera actuala nu prevede conditii de studii pentru obtinerea permisului de conducere, indiferent de categorie, important este sa stii citi si scrie.
La 17 ani poti obtine permis de conducere doar pentru categoriile AM, A1 si B1, pentru categoria B varsta minima este de 18 ani.
Pentru toate categoriile se poate incepe scoala de conducere cu 3 luni inainte de implinirea varstei minime.

1 răspuns:
| Cenan a răspuns:

Mai bine pune tu mana pe carte, cu permisul te stergi la fund peste ani de zile. O seara buna!