| Razzvan5444006644 a întrebat:

Salut,am o întrebare, urmeaza sa împlinesc 18 ani si vreau sa dau de permis categoria B.Problema este ca am vederea extrem de slaba pe un ochi,nu pot citi cu el,iar pe celălalt nu vad bine la distanță,totusi cu ochelari vad perfect pe ochiul stang iar pe drept imaginea nu e chiar blurata, mai pe scurt sunt chior.Pot totusi sa obțin permisul chiar si cu starea aceasta? Chiar sunt destul de îngrijorat avand in vedere ca jumate din prietenii mei deja dau de carnet.

Răspuns Câştigător
| MistarGoGu a răspuns:

Cam greu! Dacă și cu corectie optica *( ochelari ) nu atingi baremul de " siguranță " te declara inapt!
Dacă face careva *( medic) prostia sa nu tina cont de barem și te decara APT iar apoi tu faci un accident din cauza vederii slabe ala întra în pușcărie!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In cazul asta tu nu esti eligibil sa poti da de permis auto.
Ce importanta are daca prietenii tai au sau nu carnet de sofat?
Cu ce te afecteaza asta pe tine?
Nu vezi ca tu ai o problemea serioasa de sanatate, pe care ei nu o au?!

| MistarGoGu a răspuns:

Dacă este vorba de miopie aia se tratează azi prin operații cu laser in jumate de ora fără internare! Operația efectiva de sculptare a retinei cu laser este 7-10 secunde! Restul sunt chestii pregătitoare! Cost informativ 500 -700 € / ochi!