| ContTemporar79570725 a întrebat:

Salut! Am o problemă care mă bântuie de ceva vreme, și anume, mă confrunt cu "overthinking"-ul. E acel gen de gândire care, odată ce îți intră în cap, nu te lasă în pace până nu dezvălui fiecare detaliu al subiectului, ajungând uneori în cele mai întunecate colțuri. Fie că e vorba despre politică, relații sau viitor, toate aceste aspecte mă frământă și îmi pun bețe în roate, făcându-mă să pierd concentrarea. Offf, Să fiu mai clar, iată un exemplu de gânduri exagerate pe care le am:

Ce se întâmplă dacă Trump câștigă în SUA și refuză integrarea Moldovei în NATO? Dacă decide să nu ofere armament Ucrainei, iar trupele ruse și nord-coreene ajung să invadeze Moldova? Și ce dacă va forța Apple să producă telefoane și MacBook-uri exclusiv în SUA, cu piese locale? Oare nu cumva asta va duce SUA la un nivel mai scăzut de dezvoltare? Dar să nu ne oprim aici! Ce se va întâmpla dacă George Simion câștigă în România? Dacă inițiază un referendum pentru RoExit? Dacă decide să le închidă moldovenilor accesul la cetățenia română, iar eu, având cetățenie română, vreau să plec în UE? Ce se va alege de democrația românească? Va reînvia serviciul militar obligatoriu? Și nu în ultimul rând, ce-ar fi dacă Stoianoglo ar câștiga în Moldova și socialiștii revin la putere? Cum va reuși Moldova să adere la UE sub un guvern socialist? Oare ne va închide granițele? Va restricționa rutele de ieșire din țară?

Aceste întrebări îmi macină mintea și îmi creează o neliniște profundă. Nu cer raspunsuri la intrebarile de sus deoarece sunt un exemplu al gandurilor mele. Poate cineva de p'aici a trecut prin asa ceva, si stie cum sa gestioneze gandurile respective, si poate ar sti cu ce sa ma ajute!

1 răspuns:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Termenul corect este ruminatie.