| ΔH a întrebat:

Salut.
Am o problema, care zic eu... e grava.
Nu prea stiu engleza.
Sunt in clasa 11-a, am 17 ani, si programator PHP&MySQL. Iar faptul ca nu stiu bine engleza, ma trage enorm de mult in jos.
Nu pot lucra ca freelancer, nu pot face site-uri in engleza... foarte multe tutoriale, si alte chestii foarte bune de invatat sunt in engleza.
Ma descurc cat de cat sa vorbesc, sa inteleg (destul de putin).
Pentru a face un site in engleza, trebuie` sa stiu sa scriu aproape, la perfectie.
Ganditi-va ca intrati pe un site romanesc ce are zeci de greseli gramaticale sau cuvinte cu alt inteles, pe fiecare pagina.
Ar fi oribil, nu?

La scoala, am cam ramas in urma in legatura cu engleza, majoritatea colegilor mei stiu mult mai bine.
In generala, clasa mea a facut franceza din clasa 3-a, deci la engleza eram incepatori. Si la liceu, facem engleza avansata, care e peste cunostintele mele.
As vrea sa ma ajutati cu niste linkuri, ceva, unde pot invata engleza, pe cat de usor posibil.
Multumesc happy

6 răspunsuri:
| Dorinel a răspuns:

Fa niste meditati la engleza... mi se pare ca in 2-3 saptamani ai invatat la perfectia engleza, mai ales ca e si usoara, iar daca inveti si repede poti sa o inveti si mai repede bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa pregatire... eu fac inca din anul trec.si am mai evoluat. multhappy si NU ecko nu inveti in 2-3 luni ca sa stii pentru toata viatahappy in cateva luni inveti.
Eu am pierdut mult in 1-4 de at in 5-8 si acum la liceul am zis sa spun STOP.
Nu invata de pe siteuri. la pregatire retii mult mai bine si e mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Erata:* nu inveti in 2-3 saptamana.

| cheloo74 a răspuns:

Tu ai impresia ca exista engleza usoara si engleza grea? Fa si tu rost de niste cursuri de engleza pentru incepatori de la orice librarie. Nu am facut engleza in scoala dar am invatat cu cartea "Invatati engleza fara profesor" vocabularul l-am imbogatit cu dictionarul. Nu a trebuit sa ma chinui prea tare si am observat ca pur si simplu s-a lipit de mine engleza, ca sa zic asa. Din franceza si rusa din liceu nu mai stiu nici macar chestiile uzuale in schimb daca vad un film in engleza inteleg 80-90% ce se vorbeste.

| sckorpion a răspuns:

Daca ai spus ca te descurci cat de cat, poti incerca sa exersezi, sa folosesti cat mai mult limba engleza. Nu te teme sa vorbesti, chiar daca o sa spui o prostie. Lasa-i pe altii sa te corecteze. happy Sper ca ti-am fost de ajutor.

| sckorpion a răspuns:

Ai spus ca te poti descurca, in mare parte cu engleza. Trebuie sa o exersezi happy. Daca vrei, contacteaza-ma pe azonale@yahoo.com ( ID fantoma ) putem vorbii happy.