| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o problema. De câteva zile (2-3) zile, imi tot vin gânduri naspa in cap, unele chiar legate de Dumnezeu si chiar nu as vrea sa ma leg cu gânduri urâte de Dumnezeu.
Asa, de exemplu azi seara, dupa ce facusem un dus, mi-a venit in minte un gând total aletoriu, "Că Dumnezeu sau opusul sau, "cel rău" ar putea sa facă să nu imi mai crească organul genital, stiți la ce mă refer.
Si pot avea si alte gânduri rele nu numai asta, in decursul mai multor zile.
Suplimentar : De 3 zile au venit 2 verisori mici la mine si paremi-se că mă cam stresez din cauza lor, adica is cam răi si tot strig la ei toată ziua, imi fac nervi, etc. Doresc o posibilă solutie sa scap de aceste gânduei vă rog frumos.

4 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Corect e "pare-mi-se", daca tot vorbim elevat.
Bineinteles ca poate, dar si daca ar vrea, n-ai putea face nimic, nu tine de tine, deci nu are rost sa te gandesti. In general, nu are sens sa te gandesti la lucruri ce nu tin de tine. Asa ca, lasa-L pe Dumnezeu sa-si faca treaba, ca se descurca si singur, si tu concentraza-te pe ce e in puterea ta. Gaseste-ti ceva sa-ti distraga atentia, cugetatul asta poate fi foarte dificil. happy

| AjutorNeconditionat a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu consider ca este necesar o asa zisa,, spovedanie" fiindcă eu personal eu nu cred in biserica și in preoții din ziua de azi. Conexiunea cu Dumnezeu se face in mod direct. Încearcă inainte de culcare sau când ai ceva mai mult timp liber sa închizi ochii și sa te concentrezi foarte mult in timp ce ii spui lui Dumnezeu asa cum ai vorbi cu un prieten toate grijile și nemulțumirile tale cerând evident ajutor. Nu uita trebuie sa crezi cu toata ființa ta iar dacă vei considera ca deja ai primit ce ai cerut sigur vei obține. Cere și o binecuvântare happy Bafta

| Roelly202 a răspuns:

Salut,cere ajutorul mamei tale, du-te la biserica, spovedeste-te, fa ceea ce iti place si ce te calmeaza.Pa,pa?

| ZukiAndreea204 a răspuns:

Este ok esti in perioada adolescentei si e cam ciudata, stresanta etc.

Eu una nu prea cred in minuni si in chestii pentru ca da. Dar nu am nimic cu nimeni si poti crede in ce vrei tu. eu zic sa te duci la biserica Duminica de Craciun si De Paște(si cand se mai merge) si roaga-te in fiecare seara. nu cred ca este o alta problema. si nu ai zis daca ai avut parte de ceva gen traumatizant in familie sau vreun accident sau ceva, pentru ca daca ai avut este o posibilitate sa fi ramas cu sechele si sa te gandesti la lucruri rele. daca aceste ganduri persista iti recomand sa vizitezi un pshiholog...
Bafta!