| scroll a întrebat:

Salut,
am o problema...
sunt foarte foarte timid si urasc chestia asta, mi-a adus iadu pe pamant...
din cauza asta toti ma iau la misto atat acasa cat si la scoala si urasc chestia asta, nu imi plac glumele...
stau de multe ori in casa si plang ca nu pot fi la fell ca ceilalti adica sa ma bucur de viata, sa rad, sa nu mai fiu luat la misto, sa am multi prieteni dar ori ce as face tot acolo ajung "prost in fata la toti"
am ajuns sa nu mai stiu ce e cu mine, cand vorbesc cu cineva ma pierd si numi vine nimic in cap...
dc mi se intampla toate acestea?
cum pot sa le fac fata sau sa trec peste ele?

2 răspunsuri:
| dog_9290 a răspuns:

ca sa poti sa sari peste timiditate trebuie sa ai in primul rand incredere in tine.viata e grea asta nu inseamna ca trebuie sa te inchizi in camera si sa plangi.arata-le tuturor ca sti sa infrunti problemele vietii

| uremycox a răspuns:

Asta se numeste anxietate sociala ( o timiditate mai profunda), psihologul te poate ajuta.