| PeLeU a întrebat:

Salut.
Am și eu o întrebare.
Cum pot sa-mi ingros oasele?
Am 18 ami 1.82 si 60 de kg și am impresia ca am încheieturile mici 16 cm în grosime.
La înălțime am crescut dar la oase nu prea sunt mulțumit, iar părinții le au destul de groase ( Tata are aproape 20 in încheietura).
După pubertate oasele se mai îngroașă sau raman la fel?
Am concentrația normala de calciu, de vitamina D, dar nu-și mulțumit la oase

3 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Nu poți să îți modifici oasele.
Cel mai probabil, tipul tău somatic este unul ectomorf.
Asta este și motivul pentru care nu ești mai solid.
Poți în schimb să lucrezi la masa ta masculara, însă, având în vedere faptul că ai o constituție mai firavă, rezultatele vor apărea mai greu, comparativ cu al unui mezomorf. Pe lângă antrenamentele aferente, ai nevoie și de o alimentație adaptată.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Oasele nu sunt autonome, ele fac parte din sistemul mușchi oase. Ele se dezvoltă ăn funcție de necesitățile mușchilor atașați de ele, în funcție de greutatea totală a corpului de activitatea ta fizică generală. Nu poți acționa din exterior să determini îngroșarea lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai cum. Poate tatăl tău e mai solid și de aceea. Dacă mai iei în greutate se pune peste tot inclusiv în zona încheieturilor sau gleznelor. Ți-ar prinde bine vreo 10kg în plus.