| Ddutzu a întrebat:

Curand fac 16 ani si am ceva bani stransi sa imi cumpar un ATV. M-am tot interesat si am inteles ca pot da la 16 ani de permis(B1). Am tot cautat pe multe forumuri despre B1, cati cm3 trebuie sa aiba si kg, dar chiar nu m-am lamurit. Pe multe forumuri unii spun ca trebuie sa depaseasca 400 kg si sa nu treaca peste 550 kg, eu am tot cautat si nu exista ATV peste 400 kg. Eu vreau sa-mi iau Yamaha YFZ 450 SE(motor de 450 cm3) si vreau sa stiu inainte sa-l cumpar daca-l pot conduce legal pe drumurile publice cu B1. Astept raspunsuri. Multumesc frumos!

2 răspunsuri:
| hahaha a răspuns:

Frate, ai voi sa iti iei atv de maxim 125cm3 pentru B1. si yamaha care il vrei tu e o gramada de bani si trebuie sa ai 18ani si permis categoria B

| BeBBeN1SR a răspuns:

HOTĂRÂRE Nr. 1391 din 4 octombrie 2006
pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind )(ţia pe drumurile publice
Publicat in MO in 26 ianuarie 2007

ART. 30
Permisul de conducere se eliberează pentru una sau mai multe dintre următoarele categorii şi subcategorii de vehicule:
_ _ _
SUBCATEGORIA B1: autovehiculul cu trei sau patru roţi având masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, şi echipat cu un motor cu ardere internă cu capacitate cilindrică mai mare de 45 cm^3 sau cu orice alt motor cu o putere echivalentă ori cu viteza prin construcţie mai mare de 50 km/h;
_ _ _
ART. 33
(1) Persoana care solicită examinarea în vederea obţinerii permisului de conducere trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:
a) să aibă vârsta de cel puţin 16 ani împliniţi, pentru subcategoriile A1 şi B1;
_ _ _

Deci, daca este peste 400kg, inclusiv 400, iti tb carnet... Pt mai putin nu ti trebuie. Dar stii, ai putea sa intrebi un nenea cap de creta, doar sa fii tu sigura!