| ionutpetrisor a întrebat:

Salut am si eu o intrebare un aparat foto Pentax K-30 are senzor pentru regasire satelit? daca in caz ca il pierd... spuneti-mi plis care se pricepe ARE SENZOR PENTRU REGASIRE? PRIN SATELI aparatu valoreaza mult e foarte scump

1 răspuns:
| Seby1994 a răspuns:

Ceea ce spui tu nu este un senzor ci un cip de identificare cu cod. daca l-ai pierdut si stii acel cod, satelitul tarnsmite semnal cipului, iar cipul il redirectioneaza dupa primire. din cate stiu cipurile astea au inceput sa fie puse pe astfel de aparaturi inca din 2007. deci cred ca are si al tau