| Danydqny a întrebat:

Salut, am si eu o problema, azi am plecat de la ultimele doua ore de la școală, acestea fiind sport si biologie, na, am venit acasă, am luat 2 absente, am zis ca nu e nimic, ma cam simțeam rău (ma durea burta).nu am spus vre-unui profesor ca plec, unui coleg i-am zis sa dea de știre la profit de ce am plecat.zis si făcut, la 12 eram acasă, la 2, când trebuia de fapt sa termin orele, ma suna mama, ca de obicei când vin de la școală."ce-ai făcut la sport"
Am stat pe banca, după care aflu ca dirigă o sunase in legătură cu asta ca "chiulesc", mama a zis ca vorbim acasă, după care iam zis de ce am plecat, si ca asta nu e chiul, si a zis si ca am un punct scăzut la purtare.am belit-o? ce sa ii zic când vine acasă?

6 răspunsuri:
| ToKen a răspuns:

Din experienta iti spun ca asta cu "ai un punct la purtare" e vrajeala maxima. E doar de intimidare, am auzit asta de o tona de ori si nu s-a intamplat nimic. Plus ca motivul e absolut tampit. Parerea mea, desigur.
Spune-i adevarul, direct, simplu..si eventual ca nu se mai repeta..si aia e. N-ai omorat pe nimeni.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce sa ii zici... ca te durea burta si gata. nu iti scade nimeni puncte la purtare pentru 2 absente, sunt vrajeli ale profesorilor care nu prea stiu cum sa se faca mai "fiorosi"

| chilledzebra a răspuns:

Ca nu mai lipsesti de acum la sportwinking Serios! Adica e sport! Ma, o intrebare am: Ai fost la asistenta, caci as o poti convinge pe mama ta ca tu chiar ai avut durerea respectiva si asta o poate preciza si asistenta.

Răspuns utilizator avertizat
| rolynight a răspuns:

Data viitoare ar trebui sa te duci la cabinet prima oara, apoi sa-ti anunti diriginta, apoi sa pleci acasa.

| Danydqny explică:

Acuma e mai rău, dirigă i-a zis mamei ca se plâng profit de mine, sau mai descoperit inca 3 absente de care nu am vrut sa zic, ma certa cel mai probabil, desi nu chiuleam, si mama vine miercuri la școală sa vorbească cu toți profii de faza asta ca se plâng, mie îmi e ca mama cedează nervos si plânge când ajunge acasă, a spus ca sa vorbim si cu tata, ce fac? Simt ca mor