| Anonimity a întrebat:

Salut
am un laptop Acer aspire e1-571g si de cateva zile nu mi se mai opreste coolerul de la procesor in timp ce calculatorul e pornit.
inainte se pornea doar la jocuri precum gta 4 dar acum,, huruie,, tot timpul.
Am incercat si din bios sa fac ceva dar nu exista nici o optiune
Stiti ce sa ii fac? sau daca exista vreun program cu care sa-l fac sa taca din cand in cind ca m-am saturat de el, chiar daca nu umblu la el si il pun pe birou el tot asa face si nu e normal, ma gandesc sa nu fie procesorul sa se incinga prea rau

1 răspuns:
| CristianCRS a răspuns:

In cazul asta cel mai indicat este sa mergi la un service (in caz ca nu te pricepi ) si sa il cureti de praf si sa schimbi pasta termo-conductoare. Praful si faptul ca nu e curatat este cauza prinzipala pentru care coolerul este nevoit sa stea pornit non-stop. Daca ai umbla din bios nu ai face altceva decat sa iti distrugi cu mana ta vreo componenta, de la temperaturile generate de praf se pot dezlipi anumite chipuri, procesor, placa video etc, sau se pot arde diferite componente.