| CosticaCosmy a întrebat:

Salut.Am un prieten care a trecut pe clasa a12-a.El a dat Cambrigul si am inteles ca va merge la o facultate în Londra. El este la un liceu destul de bun spre foarte bun din orașul meu.Va rog sa imi spuneti cum se poate sa fie deja admis la facultate chiar dacă nu a terminat liceu și mai ales la o facultate în strainatate.Intrebarea este cum a auzit de facultatea respectivă și cum a fost admis.(p.s.Am trecut a 9, deci nu sunt invidios pe el dar vreau să știu de ce se intra asa de usor la o facultate în strainatate deoarece m-ar tenta idea sa fac facultatea în strainatate).Va rog sa comentați dacă cunoașteți modul de admitere la o facultate în strainatate deoarece nu imi dau seama cum se intra asa de usor la facultate în strainatate si cum a văzut oferta.

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

După părerea mea o facultate in străinătate nu îți aduce chiar așa multe avantaje, in plus e și foarte scumpă chiar dacă faci sa zicem intr-un fel și obții un împrumut de studii in țara respectiva tot trebuie sa plătești banii aia mulți după ce termini facultatea.
Adică dacă vrei sa înveți poți la fel de bine sa faci performanța și in țara, apoi dacă vrei neaparat poți face master sau doctorat in alta țara și sunt și multe burse care oferă studenților vizite sau schimburi de experiența in alte tari. Avem in România o grămada de facultăți foarte bune, sincer nu merita sa te duci in alta țara sa faci facultatea decât dacă ești sa zicem un geniu și crezi ca cele din țara noastră nu se ridica la nivelul tău.
Poți foarte bine sa fii admis la o universitate din străinătate înainte sa termini liceul pentru ca admiterea se face pe baza unui interviu și unui dosar in care sa pui toate diplomele și orice activitate ai făcut tu in toți anii de școala. Dar de multe ori universitatea îți impune condiția ca la bac sa iei o nota mare ( de exemplu 9, 70). Altfel chiar dacă ești teoretic admis înțelegerea pică.

| Violleta2022 a răspuns:

Prietenul tau gumeste/te minte!
Nu exista nici o facultate din lume care sa te primeasca cu 2-3 ani inainte sa termini liceul, mai ales daca nu esti olimpic international.
Poti face o facultate in strainatate daca:
- ai deja cetatenie dubla (adica atat romana cat si cea in tara unde vrei sa mergi),
- esti olimpic la una din materiile internationale: mate, fizica, chimie, info,
- ori ai tai iti platesc facultatea cate $ 20.000-30.000 pe an, timp de 4 sau 5 ani cat tine facultatea.

| Ara997 a răspuns:

Da,dragul meu, se "intra" relativ usor, educatia in UK e un buissnes
se plateste fiecare an de studii in afara. e o moda in RO la fel cum a fost si moda creditelor in anii 2008.
tu nu-ti dai seama pentru ca te astepti sa fie cinestie ce academie dar multe facultati sunt de mana a doua sau a 3-a cu specialitati exotice cu care nu ai ce face in ro.
in afara de oxford dau cambridge care nu primesc decat crema si seintra cu adevarat greu, restul te admitdupa un inerviu de 15 minute.
(aduce a invitatie : credit doar cu buletinul)