| anonim_4396 a întrebat:

Salut Am un vecin care e mai puternic ca mine si cand trec pe langa el face misto de mine striga dupa mine si ma ameninta eu nu am avut nici o reactie mai nou face misto si de familia mea.Voi cum ati reactiona in situatia asta si data vitoare cum sa reactionez

2 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Salut Eugen...acel vecin probabil ca este un om incult care nu are nimic mai bun de facut decat sa se ia de tine si de familia ta. Este un om slab si prost care se simte bine atunci cand ii face pe cei mai slabi decat el sa se simta rau...
Ce i-ai putea face? Daca ai zice ceva rau atunci cine stie la ce s-ar ajunge,poate ca la bataie intre vecini...
Cel mai bine este sa faci cumva ca sa-l monitorizezi (sa ai o camera de luat vederi) Daca te ameninta pe tine si pe familia ta atunci poti sa faci plangere la politie din cate cred. Iarasi daca face scandal mare de tot atunci poti sa-l reclami. In rest nu prea ai ce sa faci. Nimeni nu a primit vreo pedeapsa doar pentru simplul fapt ca a facut glume pe seama cuiva. Asteapta sa vezi ce se intampla.
Daca as fi in locul tau eu i-as zice tot ce cred despre el,de ce cred ca se comporta asa, ca un taran intrucat asa poate ca ar inceta. (sau poate ca s-ar supara mai rau.)
La cum ma stiu pe mine cel mai probabil cand as auzi vreun comentariu de-al lui as incerca sa-l atac cu ceva care sa-l doara. (Nu fizic ci psihic, sa-i zici ceva inteligent dar care sa nu fie o ofensa dar care totusi sa doara.)
Inainte de toate cunoasteti inamicul, dupa incearca sa-l intelegi si cu timpul o sa poti sa-i anticipezi aceste porniri de "a face misto de tine si ai tai" si il vei putea ataca cu replici taioase.
In rest nu cred ca ai ce sa faci. Daca el nu da in tine, daca nu te ameninta grav atunci sau daca nu face scandal mare de tot atunci nu prea ii poti face mare lucru decat sa-l ignori.
Succes!

| NietzscheDesteptSiNarcisistSunt a răspuns:

Cumva este chirias? Ia intreaba-l cand mai face misto de tine. Daca intr-adevar este, (ai avea un noroc imens) lasa intrebarea sa pluteasca o vreme prin ***** lui de cap.