| Analfabetul123456789 a întrebat:

Salut`are happy Vreau si eu niste pareri/sfaturi legat de ceva... Sunt cu o fata de jumatate de an. Dar este mai complicat.Eu sunt din Bucuresti, ea este din Tulcea. Si ea nu mai ii suporta pe parinti... chestii de genul si vrea sa se mute la mine, si eu vreau asta (parintii mei sunt de acord), dar nu stiu daca este legal asa ceva, adica sa nu fiu bagat la corupere (vine de buna voie, no oblig cu nimic) sau ceva de genul ( Eu am 17ani, ea 13 ) si nu stie cum sa faca cu scoala (trece in clasa a 8-a) Oricum la anul facea liceul in Bucuresti, dar nu rezista pana la anul si vreau sa se mute cat mai curand la mine. Ceva sfaturi va rog puppy dog eyes

3 răspunsuri:
| τττ a răspuns:

Bună.
Este cam mare diferența de vârstă.
Pff, ar trebui s-o aștepți să împlinească 18 ani.
Atunci ar fi majoră și nu ar mai depinde de părinți.Deocamdată stă sub acoperișul părinților săi, cu bune, cu rele.Ea este cam mică să se mute, nu crezi?
Pa, pa.

| Analfabetul123456789 explică (pentru τττ):

Nu este mare diferenta... Altele de 16 ani stau cu mosi de 30... oh go on Si nu stiu daca este bine pentru ea ceea ce facem ca pentru noi ( ca si cuplu ) va fi in bine.:-s Sper.

| Neena a răspuns:

Sunteti prea mici pentru asa ceva puteti sa faceti lucruri de care sa regretati, totusi ea este sub tutela parintilor pina la 18 fara voia lor ea nu poate pleca si daca chiar se va muta la tine socoti ca parintii ei sunt de acord si nu o vor cauta. Nu crezi vor apela la politie. Cel ma bine sa rezolvi problema ca maturii nu ai ajuns la o greutate si fugi. Roagai pe parintii tai sa discute cu ai ei. Iar daca situatii e grava si adica sunt incalcate din greu drepturile copilului atunci impreuna cu parintii tai apelati la organele care se ocupa cu protectia copiilor sau cetatenilor. Sau sa te adresezi la organele potrivite sa le informezi despre parerea ta si sa te sfatuesti mai precis ca daca sa procedez in asa fel, deoarece parintii ei mai tirziu pot sa te invinovateasca pentru participarea la ascunderea fiicii sale sau chiar abuz sexual asupra unui minor poate fi orice.